Bezpieczeństwo podczas jazdy rowerem – o czym należy pamiętać?

Bezpieczeństwo podczas jazdy rowerem – o czym należy pamiętać?

W ostatnim czasie jazda na staje się coraz bardziej popularna, cykliści stanowią nieodłączną część ruchu drogowego bez względu na porę roku czy panującą aurę. Osoby wybierające ten środek lokomocji podkreślają jego pozytywny wpływ na zdrowie. Wielu z nich podczas codziennej jazdy zapomina o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa co prowadzi do wysokiej liczby wypadków z ich udziałem. O czym zatem trzeba pamiętać aby nasza codzienna jazda rowerem była bezpieczna ?

Dbałość o sprzęt

jazda na rowerzePodstawowym czynnikiem mającym wpływ na bezpieczną jazdę rowerem, jest jego stan techniczny. Jeśli jesteśmy zagorzałymi fanami jazdy rowerem powinniśmy za każdym razem pamiętać między innymi o sprawdzeniu :

  • ciśnienia w oponach
  • sprawności świateł
  • napięcia łańcucha

Wymienione elementy mają bezpośredni wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy rowerem. Warto jednak zauważyć, że wśród cyklistów rośnie świadomość konieczności dbania o posiadane rowery i coraz więcej z nich przykłada wiele uwagi i stanowi technicznemu.

Odpowiednie oznakowanie

odblaskiKolejną rzeczą o której należy pamiętać chcąc aby nasza jazda była jak najbardziej bezpieczna jest zadbanie o to abyśmy posiadali odpowiednie oznakowanie. Co jakiś czas w mediach pojawiają się kampanie społeczne, w których znane osoby pokazują jak powinien być ubrany rowerzysta tak aby był on widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Emitowane spoty przyczyniają się do wzrostu świadomości w tym temacie, co przekłada się na poprawę bezpieczeństwa na drogach i szlakach rowerowych. Jeśli nie korzystamy z roweru na co dzień a chcemy aby podczas sporadycznych wycieczek było nas dobrze widać dobrym rozwiązaniem okażą się odblaski na ubrania. Na stronie https://bike-protection.sklep.pl można przeczytać, że nie wymagają one posiadania oddzielnego kompletu ubrań przeznaczonych na rower, gdyż są wyposażone w specjalne rzepy umożliwiające ich błyskawiczne przypięcie i odpięcie bez obawy, iż pozostawią one ślad na ubraniu. Kolejnym dobrym rozwiązaniem mogą się okazać kamizelki odblaskowe będące na wyposażeniu naszych samochodów. Można je ubrać na dowolne ubranie bez konieczności dodatkowego ich przypinania. Plusem takiego rozwiązania jest to , że w przeciwieństwie do przypinanych odblasków, kamizelki tworzą większą powierzchnię od której odbije się światło co jest szczególnie ważne podczas jazdy po zmroku. Jeśli chodzi o prawidłowe oznakowanie nie należy zapomnieć iż oprócz widoczności nas samych ważne jest oznakowanie naszego roweru. Stosuje się w tym celu specjalne odblaski rowerowe, które są umieszczane na różnych jego częściach dzięki czemu jadący rowerzysta staje się bardziej widoczny.

 Mały pasażer

fotelik dla dzieciOd pewnego czasu coraz częściej można spotkać się z sytuacją, gdy rodzice zabierają na rowerowe wycieczki swoje dzieci. Wielu z nich zapewne zastanawia się w jaki sposób zapewnić dziecku bezpieczeństwo takiej podróży. Wszystko zależy od wieku naszej pociechy w przypadku bardzo małych dzieci idealnym rozwiązaniem okazują się specjalne wózki doczepiane do roweru umożliwiają one ułożenie dziecka w wygodnej pozycji leżącej, tak aby mogło ono spać w czasie długich podróży rowerowych. Warto także wspomnieć, że dzięki zastosowaniu szybkich systemów doczepiania ich do roweru możemy w każdej chwili odczepić taki wózek i udać się z nim na zwykły spacer. W przypadku gdy nasze dziecko jest już starsze dobrym rozwiązaniem będą foteliki rowerowe bobike, na stronie www.dreptaki.com.pl można znaleźć informację, że są one przymocowane do tylnego bagażnika naszego roweru. umożliwią one wygodne posadzenie naszego dziecka i przypięcie go pasami bezpieczeństwa.

 Klasyka kontra nowoczesność

W przypadku gdy dopiero rozpoczynamy naszą przygodę z jazdą na rowerze powinniśmy poświęcić szczególną uwagę odpowiedniemu doborowi roweru. Sklepy ze sprzętem sportowym oferują szeroki wybór rowerów dopasowanych do naszego trybu życia czy wieku. Według strony sklepebike.pl stworzono tabelę:

rowery focus

rowery elektryczne

Dla kogo?

dla osób lubiących ekstremalną jazdę

dla osób starszych

Gdzie?

góry, leśne drogi

ulice, miasto

Jeżeli chcemy uprawiać bardziej ekstremalne formy jazdy rowerem, idealnym wyborem będą rowery focus przystosowane do takiej właśnie jazdy. Są one wyposażone w różnego typu systemy amortyzujące, które sprawiają, że taka jazda jest o wiele bardziej komfortowa i bezpieczna. Jeśli zaś chcemy od czasu do czasu przejechać się po naszym mieście powinniśmy zdecydować się na zakup roweru elektrycznego, stanowiącego idealne rozwiązanie dla osób starszych. Takie rowery są wyposażone w silniki elektryczne stanowiące główny napęd dla całego roweru. Warto zaznaczyć, iż jego pełne naładowanie nie wymaga osobnych ładowarek wystarczy tylko zwykłe gniazdko do którego podłączymy będący na wyposażeniu roweru kabel.

 Podsumowując

Jak widać zachowanie jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa jazdy rowerem wymaga zaopatrzenia się w szereg akcesoriów. Warto jednak pamiętać, że najważniejszy jest zdrowy rozsądek, którego zachowanie jak nic innego zapewni nam bezpieczną i komfortową jazdę.

Ten post ma jeden komentarz

  1. Witam, według mnie bardzo ważne jest odpowiednie oświetlenie roweru. Także, jeśli porusza się po zmroku to warto ubrać kamizelki odblaskowe. Kolejnym ważnym aspektem jest odpowiednia ochrona – kask, ale także sprawne hamulce.

Dodaj komentarz