Domowe sposoby na kolkę

Domowe sposoby na kolkę

Każdy rodzic, który pierwszy raz spotyka się z kolką jest przerażony. W końcu dziecko głośno płacze, czerwieni się i pręży całe ciało, co wygląda bardzo źle. Nie powinniśmy wtedy panikować, a przypomnieć sobie, iż są to podstawowe elementy składające się na kolkę. Trzeba działać od razu, aby ulżyć naszemu malcowi w cierpieniu. Dlatego powinniśmy znać domowe sposoby na zwalczenie kolki i ulżenie naszemu dziecku z tym ból, co jest bardzo ważne.

Proste i praktyczne metody na kolkę

redukcja kolkiJeżeli zweryfikujemy wystąpienie kolki u naszego dziecka to powinniśmy szybko działać, aby malec długo nie musiał cierpień. Redukcja kolki nie jest tak trudna jakby się wydawało, jednak potrzebujemy do tego czasu oraz naszej cierpliwości, a także uspokojenia skołatanych nerwów. Najlepiej, gdy dzieckiem zajmie się mniej zdenerwowany rodzic. Dobrze jest pójść do wyciszonego pokoju, który był wietrzony. Usuńmy wszelkie bodźce dźwiękowe i świetlne, które w tej sytuacji będą wzbudzać w dziecku niepokój, a nie chęć poznawania. Przytulmy nasze dziecko do piersi i chodźmy z nim po pokoju bujając je delikatnie. Ważne dla dziecka jest to, iż jesteśmy razem z nim. Dobrym sposobem na ulżenie w tej przypadłości jest zastosowanie ciepłych okładów bądź skorzystanie z termoforu. Może to być również ciepła kąpiel. Poleca się także masaż brzucha albo pleców noworodka, jednak musimy pamiętać, aby odbywał się on zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a także maksymalnie kilka minut. W trakcie, gdy masujemy brzuszek możemy też wypróbować po chwili podkurczenie nóżek dziecka do jego klatki piersiowej. Możemy również spróbować napoić je naparem z kopru włoskiego. Po tym przypadku warto zacząć zwracać uwagę na to jak dziecko jest usadowione podczas karmienia oraz czy ma odpowiednią butelkę. Nie powinniśmy też zapomnieć o beknięciu po posiłku.

Aby ulżyć dziecku w cierpieniach związanych z kolką musimy reagować szybko. Mimo to nie stresujmy się, a poświećmy mu cierpliwie czas. Dziecko wyczuwa negatywne emocje u swoich rodziców, dlatego warto się przede wszystkim uspokoić. Niezbędne jest również znanie kilku metod domowych dotyczących pozbywania się tego przykrego problemu. Lepiej nie sięgać od razu po leki z apteki. Domowe sposoby mogą całkiem dobrze zadziałać na dziecko.