Elementy naturalnej wentylacji

Elementy naturalnej wentylacji

Wentylacja jest bardzo istotna w każdym budynku, zwłaszcza mieszkalnym. Właściwie dostosowane wywietrzniki umożliwiają ciągłą cyrkulację powietrza. Dzięki temu w pomieszczeniach nie gromadzi się wilgoć, która jest zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzkiego. Znacznie bardziej narażeni są alergicy i osoby w wieku dziecięcym. Dlatego konieczne jest nabycie i zainstalowanie urządzeń, które będą odpowiedzialne za wentylowanie pomieszczeń. Mogą być one umieszczone w ścianie, lub w oknie.

W jaki sposób montuje się nawiewniki?

montaż nawiewników w PoznaniuOkna w domach mogą być umieszczane w murze. Właśnie w takim przypadku możliwe jest zastosowanie właściwej i nowoczesnej wentylacji wszystkich pomieszczeń. Montaż nawiewników w Poznaniu to profesja wielu firm. Warto więc wybrać taką, która cieszy się jak najlepszymi opiniami wśród wszystkich klientów, a przynajmniej ich większości. Jest to warunek konieczny, ponieważ do właściwego wykonania prac niezbędne są specjalistyczne narzędzia oraz wiedza, która powinna być poparta wieloletnim doświadczeniem w branży stolarskiej okiennej. Tylko w takim przypadku pojawia się gwarancja sprawnego funkcjonowania zamontowanych nawiewników. Montowanie jednego nawietrzaka okiennego zajmuje maksymalnie 40 minut. Powinien znaleźć się w górnej części okna, a strumień napływającego powietrza powinien być skierowany bezpośrednio pod sufit. To właśnie tam powietrze osiąga najwyższą temperaturę w całym domu. Dzięki temu w wentylowanych pomieszczeniach miesza się ze sobą powietrze ciepłe z zimnym, tworząc optymalną temperaturę. Równie ważne jest to, by zamontowanie nawiewnika nie kolidowało z otwieraniem okna. Dlatego sugeruje się, by montaż odbył się na środku skrzydła lub w pobliżu klamki. Zamontowanie nawietrzaka w pobliżu zawiasów może z kolei prowadzić do uszkodzenia całego urządzenia.

W montażu nawiewników najważniejsze i niemal niewidoczne są otwory montażowe. W oknach PCV wykonuje się je w ościeżnicy i skrzydłach. Natomiast w oknach drewnianych otwory montażowe są frezowane tylko w jednym miejscu, na skrzydle lub ościeżnicy. By wybrać właściwe miejsce należy umiejętnie ocenić właściwą dostępną odległość między skrzydłem a nadprożem. Należy mieć również na uwadze, że otwory montażowe muszą mieć odpowiednią wielkość i kształt, wskazane przez producenta konkretnego nawiewnika.