Idealna murawa sportowa

Idealna murawa sportowa

 

Decydując się na zakup nasion trawy trzeba wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Przede wszystkim należy określić przeznaczenie naszej murawy i stopień jej użytkowania. Jest to niezwykle ważne, gdyż nasiona dostępne w sklepach charakteryzują się różną wytrzymałością, właściwościami czy też odcieniem trawnika. Można zdecydować się również na mieszanki traw o określonym przeznaczeniu. Mieszanki składają się z kilku gatunków traw i zapewniają lepsze właściwości użytkowania. Jest to kluczowe zwłaszcza przy wyborze murawy sportowej.

Wybór trawy sportowej

najlepsza trawa sportowa - nasionaKupując nasiona trawy przeznaczonej na murawę sportową należy zapoznać się z oferowanymi produktami i wybrać ten, który posiada najlepiej przystosowany do tego typu aktywności gatunek lub gatunki traw. Można oczywiście wykorzystać nasiona jednego gatunku, lecz z reguły mieszanki wielogatunkowe są bardziej odporne i mają lepsze właściwości. W sklepach można znaleźć wiele mieszanek sportowych, warto jednak zapoznać się z ich składem, aby mieć pewność, że wszystkie gatunki są przystosowane to wzmożonej aktywności użytkowania. Dobra mieszanka to najlepsza trawa sportowa – nasiona zawierają gatunki, które są odporne na zadeptywanie i wyglądają dobrze nawet po długim meczu piłki nożnej. Warto jednak pamiętać, że trawnik taki potrzebuje dużego nawadniania, gdyż trawy sportowe mają zazwyczaj zredukowany system korzeniowy. Dobór odpowiedniej mieszanki traw jest uzależniony także od rodzaju podłoża. Glebę należy również odpowiednio przygotować poprzez uzupełnienie niedoborów składników mineralnych, a także poprzez odpowiedni przekop i usunięcie kamieni, korzeni i resztek roślin. Pierwsze kiełki traw mogą pojawić się już po tygodniu, jednakże wyrośnięcie gęstej murawy może zając ponad miesiąc. Przygotowując więc boisko do rozgrywek sportowych trzeba zrobić to odpowiednio wcześniej.

Idealnie dopasowania mieszanka traw sportowych zapewni odpowiednią trwałość murawy. Najlepsze gatunki są odporne na intensywne użytkowanie i nie są podatne na udeptywanie i rozdzieranie. Dzięki temu murawa wygląda bardzo dobrze przez cały czas. Ważne jest aby wybrać nasiona wysokiej jakości, co znacznie zmniejszy koszty pielęgnacji trawnika i zapewni mu długą żywotność. Dodatkowo zapewniają gęsty, piękny, zielony trawnik.