Jak czyścić nagrobki?

Jak czyścić nagrobki?

Wybierając nagrobki dla zmarłych zależy nam na tym by się one dobrze prezentowały. Często jednak zapominamy o tym, że żeby pomniki i nagrobki na długo pozostały piękne należy o nie odpowiednio dbać. Jak czyścić i konserwować nagrobki. Jakie rozwiązania sprawdzają się w przypadku granitu a jakie w przypadku lastryko? Oto kilka wskazówek.

Czyszczenie nagrobków z lastryko

czyszczenie nagorbkówLastryko to tak naprawdę połączenie betonu, wody, cementu i grysu w wyniku tego połączenia powstaje mozaikowy materiał charakteryzujący się nie regularną i chropowatą powierzchnią. Powierzchni nagrobka wykonanego z tego materiału jest chropowata i osadza się niej wiele zanieczyszczeń. Fakt ten sprawia, że żeby nagrobki wykonane z takiego materiału dobrze wyglądały przez laty i były odpowiednio trwałe konieczne jest regularne ich czyszczenie. Według artykułu na portalu tipy.interia.pl do czyszczenia takich powierzchni stosuje się takie rozwiązania jak:

  • soda oczyszczona, amoniak,
  • woda utleniona,
  • denaturat,
  • pasty i proszków do szorowania.

To na jakie rozwiązania z powyższych powinniśmy się zdecydować zależy w dużej mierze od tego jak bardzo mocno zabrudzony jest nagrobek. Dodatkowo w przypadku nagrobka wykonanego z lastryko, który ma tendencje do wchłaniana wilgoci częstym problemem jest porastający go mech, wówczas poza czyszczeniem nagrobka, konieczne jest starcie go z jego powierzchni, a co za tym idzie potrzebne mogą się okazać np. szczotki czy też druciaki. Odpowiednie zabezpieczenie lastryko może jednak ograniczyć wnikanie wilgoci do jego wnętrza, a co za tym idzie ograniczyć rozwój grzybów i mchów. W celu tym zwykle stosuje się preparatu na bazie teflonu lub sylikonu, które dobrze zabezpieczają powierzchnie przed działaniem czynników szkodliwych i płowieniem nagrobka. Regularne czyszczenie konserwacja nagrobków wykonanych z lastryko może przedłużyć ich trwałość, dzięki z czemu mogą się one zachować nawet i przez 50 lat.

Czyszczenie pomników z granitu

czyszczenie nagrobkówGranit w ostatnim czasie stał się bardzo popularnym materiałem, jeśli chodzi o produkcje nagrobków. Kamień ten cechuje się dużą trwałością i odpornością na działnie czynników mechanicznych, dzięki czemu nagrobki z niego wykonane są bardzo solidne. Granit jednak ma ten minus, że dość źle znosi działanie czynników atmosferycznych takich jak promieniowanie UV czy też opady deszczy i śniegu. W wyniku oddziaływania tych czynników niekorzystnych płowieje on. Samo czyszczenie nagrobków z granitu nie jest szczególnie skomplikowane w tym celu zwykle wykorzystuje się roztwór wody i octu oraz gąbkę. Jeżeli wybieramy do czyszczenia środki chemiczne, należy najpierw sprawdzić jak granit na nie reaguje by nie zniszczyć pomnika. Najlepiej zrobić to w jakimś mało widocznym miejscu. W przypadku pomników z granitu, tak jak i w przypadku nagrobków z lastryko pojawia się problem porastającego ich mchu. W tym wypadku stosuje się specjalne preparaty, wystarczy spryskać mech na pomniku by za kilka dni bez problemu móc go usunąć. Dostępne są także produktu, których naniesienie na pomnik ogranicza rozwój mchu.

Ekskluzywne nagrobki z kamienia

Ekskluzywne nagrobki Ekskluzywne nagrobki wykonywane są one z różnego rodzaju wysokogatunkowych kamieni naturalnych, dzięki czemu cechują się niepowtarzalnymi walorami estetycznymi jak i designem. W teorii producenci przy tego rodzaju nagrobkach starają się stosować takie techniki obróbki by ich produkt był odpowiednio zabezpieczony a przy tym i trwałe, jednak nie zmienia to tego, że żeby nagrobki podwójne czy pojedyncze z oferty nagrobków ekskluzywnych były trwale i piękne przez wiele lat trzeba właściwie je czyścic i konserwować. W ty m wypadku warto do czyszczenia i zabezpieczania ich powierzchni wybrać profesjonalne produkty. Wówczas będziemy mieli pewność, że powierzchni nagrobka w żaden sposób nie uszkodzimy i że będzie on odpowiednio zabezpieczony przed niekorzystniejszym wpływem czynników atmosferycznych.

Drewniane krzyże – jak konserwować?

Drewniane krzyżeW niektórych przypadkach kamienne nagrobki zastępowane są minimalistycznymi krzyżami wykonanymi z drewna. Wykorzystanie drewnianego krzyża jako tablicy pamiątkowej wymaga zastosowanie dodatkowych rozwiązań z zakresy konserwacji. Samo czyszczenie drewnianych powierzchni nie jest szczególnie skomplikowane, jednak drewno wraz z upływem czasu traci swoje walory wizualne, dlatego konieczne jest zabezpieczania go z pomocą specjalnych środków takich jak choćby olej osmo czy bona mega. Zabezpieczenie powierzchni drewnianego krzyża sprawi, że będzie ona się wolniej starzała i płowiała. Raz na kilka lat konieczne może być jednak zdarcie wierzchniej warstwy z krzyża i ponowne nałożenie lakieru.

Podsumowanie

Regularne czyszczenie i konserwowanie nagrobków bez względu na to z czego zostały one wykonane sprawi, że będą one bardziej trwałe. Dodatkowo stosowanie odpowiednich preparatów zabezpieczających ich powierzchni ułatwi utrzymanie nagrobków i pomników w czystości, co na pewno da się odczuć w czasie Wszystkich Świętych.  

Dodaj komentarz