Jak dbać o sprężarki?

Jak dbać o sprężarki?

Sprężarki są jednymi z podstawowych urządzeń dzięki, którym możliwe jest poprawne funkcjonowanie wielu zakładów. To właśnie one dostarczają pod wysokim ciśnieniem potrzebną ilość powietrza, dzięki któremu możliwe jest napędzanie poszczególnych narzędzi. Warto jednak pamiętać, iż podobnie jak inne urządzenia sprężarki także ulegają awariom mogącym sparaliżować pracę danej firmy. Dlatego też powinniśmy zadbać o to, aby sprężarki znajdujące się w naszym zakładzie co pewien czas były poddawane przeglądom i konserwacji co pozwoli na uniknięcie ewentualnych awarii. Jak zatem dbać o sprężarki?

Zaawansowane technologie czyli sprężarki śrubowe

sprężarka pneumatycznaW przypadku gdy dopiero stoimy przed wyborem odpowiedniej sprężarki do naszej firmy, powinniśmy dokładnie zastanowić się jaki jej rodzaj spełni nasze wymagania. Wybór odpowiedniej sprężarki według artykułów na portalu portalnarzedzi.pl powinien być uzależniony między innymi od:

  • mocy sprężarki,
  • maksymalnego ciśnienia,
  • maksymalnej odległości na którą będzie podawane powietrze.

Wszystkie wymienione czynniki pozwolą nam na wybór właściwej sprężarki, która najlepiej spełni nasze wymagania. Może być to na przykład sprężarka śrubowa. Jest to rodzaj sprężarki w której sprężanie gazu odbywa się poprzez zmniejszanie przestrzeni między dwoma obracającymi się śrubami. Dla poprawnego działania całego urządzenia duże znaczenie ma szczelność pomiędzy śrubami a także między śrubami i obudową. Takie sprężarki są najczęściej wykorzystywane w instalacjach przemysłowych jako źródło sprężonego powietrza lub też na pracach budowy jako urządzenia przenośne, napędzane silnikami wysokoprężnymi lub elektrycznymi. Wśród sprężarek śrubowych wyróżniamy olejowe i bezolejowe.

Specjalistyczna pomoc – naprawa uszkodzonych sprężarek

szybkozłączki pneumatyczneSprężarki śrubowe pomimo swej innowacyjności i szerokiego zastosowania mają jedną wadę, ulegają dosyć częstym awariom. Dlatego też dobrym rozwiązaniem będzie serwis sprężarek śrubowych. Pracownicy takiego serwisu zajmą się wykonaniem między innymi przeglądów okresowych, remontami głównymi, zaopatrzeniem w części zamienne i eksploatacyjne oraz sprzedażą nowych lub używanych kompresorów. Dzięki skorzystaniu z usług profesjonalnego serwisu będziemy mieć pewność, że sprężarki w naszej firmie znajdują się pod stałą kontrolą specjalistów a w razie awarii zostaną szybko naprawione, tak aby ich awaria nie miała wypływu na sprawność całego zakładu. W przypadku gdy prowadzimy firmę posiadającą sprężarki, powinniśmy nawiązać stałą współpracę z wybranym serwisem sprężarek śrubowych, którego pracownicy dzięki swemu wieloletniemu doświadczeniu, zadbają aby sprężarki znajdujące się w naszej firmie, były zawsze sprawne a ich stan nie powodował konieczności przerywania pracy. Atutem takiego rozwiązania jest fakt, że po wykonaniu każdej naprawy dany serwis udzieli nam określonej gwarancji.

Odpowiednie połączenie czyli szybkozłączki do sprężarek

sprężarka pneumatycznaW przypadku gdy dopiero projektujemy wykonanie instalacji pneumatycznej na terenie naszej firmy, powinniśmy zastanowić się jakie elementy okażą się niezbędne do jej prawidłowego funkcjonowania. Jednym z nich będą szybkozłączki pneumatyczne. Umożliwiają one błyskawiczne podłączenie lub odłączenie danego odcinka węża lub danego narzędzia. Planując ich rozmieszczenie warto pamiętać aby były one łatwo dostępne dla każdego z pracowników, co sprawi, że nie będą oni musieli pokonywać zbyt dużych odległości w celu dotarcia do danej złączki. Na rynku dostępne są dwa rodzaje takich złączek jedno i dwustronnych, dzięki czemu są one bardzo funkcjonalne w codziennym użyciu, co znacznie wpływa na komfort ich pracy.

Duży zasięg – właściwe węże do sprężonego powietrza

przewody pneumatycznNastępnym elementem o którym trzeba pamiętać projektując instalację pneumatyczną są odpowiednie przewody pneumatyczne. Są to inaczej specjalne węże w kształcie rurki, które w zależności od parametrów fizykochemicznych, mogą odznaczać się sztywnością lub elastycznością. Ich głównym zadaniem jest transport sprężonego powietrza. Dlatego jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na wybór właściwych przewodów pneumatycznych jest ich długość i elastyczność, gdyż to właśnie od nich zależy czy będziemy mogli dotrzeć ze sprężonym powietrzem w wybrane miejsce hali. Dobrze dobrane przewody pneumatyczne spowodują, że nasi pracownicy będą mieli zapewniony odpowiedni komfort pracy. W przypadku gdy dany przewód ulegnie uszkodzeniu należy go wymienić na nowy, gdyż materiał z którego są one produkowane nie pozwala na skuteczną ich naprawę.

Podsumowując temat

Sprężarki to urządzenia dzięki którym wiele firm może działać poprawnie. Dostarczane przez sprężarki, sprężone powietrze jest wykorzystywane między innymi do napędzania danych maszyn czy narzędzi. Należy pamiętać, że wymagają one szczególnej uwagi, gdyż wielu właścicielom firm zależy aby ich przedsiębiorstwa działały jak najbardziej sprawnie. Dlatego też konieczne jest prowadzenie odpowiednich okresowych konserwacji sprężarek, co pozwoli na uniknięcie awarii, które mogłyby wstrzymać pracę całej firmy.

Dodaj komentarz