Jak docieplić nowoczesną halę udojową?

Jak docieplić nowoczesną halę udojową?

Obecne technologie i materiały budowlane pozwalają na postawienie nowoczesnych obór i hal udojowych w zaledwie kilka miesięcy. Dobrze przemyślana inwestycja szybko zacznie się zwracać, a hodowla stanie się o wiele łatwiejsza i wymagająca mniejszego nakładu pracy. Jednym z aspektów, o które warto szczególnie zadbać podczas budowy nowoczesnych budynków gospodarczych, jest ich ocieplenie i ogrzanie.

Budowa hali udojowej i obory

hale udojoweUwięziowe obory starego typu są przeważnie ciasne, mają złą wentylację i nie zapewniają najkorzystniejszych warunków do chowu zwierząt. Przeglądając portal www.farmer.pl można znaleźć informacje, że często brakuje w nich dobrego podziału na części, ułatwiającego karmienie i troskę o poszczególne zwierzęta:

  • aktualnie dojone krowy,
  • zasuszone krowy wysokocielne,
  • krowy krótko po porodzie,
  • cielęta pojone mlekiem i te, które otrzymują już pasze stałe,
  • jałówki,
  • opasy.

Nowoczesne budynki są wysokie, część ścian z oknami zamieniona jest na kurtyny, które ułatwiają wydajną wentylację i utrzymanie prawidłowej temperatury. Istotny jest odpowiedni podział na kojce i wygodny dostęp do hali udojowej. Właśnie takie cechy biorą pod uwagę firmy, które wykonują hale udojowe jak np. Viomar-agro.pl. Należy zwrócić uwagę na zastosowane materiały, tak aby budynek był bezpieczny dla ludzi i zwierząt: najważniejsze są posadzki, które powinny wykluczać ślizganie się na nich nawet gdy są mokre. Poślizgnięcie się dużego zwierzęcia może mieć tragiczne konsekwencje, jest również niebezpieczne dla ludzi. Bardzo ważne jest skorzystanie z rozwiązań, które umożliwiają łatwe zachowanie higieny, np. ściany hali udojowej powinny zostać wyłożone łatwymi do umycia płytkami. Zachowanie higieny jest najistotniejsze na stanowiskach udojowych oraz przy schładzalniku mleka. Warto skorzystać z systemów, które automatycznie zajmą się myciem i dezynfekcją kubków aparatów udojowych oraz rurociągów, którymi mleko spływa do zbiornika. Nie zapominajmy też o wygodnym myciu wymion oraz ułatwieniach w zdajaniu mleka i dezynfekcji po zakończonym dojeniu. W poprawie zadowolenia i zdrowia krów pomogą automatyczne czochradła i podgrzewane poidła.

Nowoczesne metody ocieplenia

izolacjaŚrodowisko w hali udojowej i oborze jest dość agresywne i nie sprzyja tradycyjnym metodom ocieplenia, takim jak wełna mineralna. Wysoki poziom wilgoci, metan, stosowanie substancji dezynfekujących w połączeniu z dużymi powierzchniami sprawiają, że kwestia izolacji termicznej jest kłopotliwa. Na szczęście nie jest ona konieczna w miejscu, w którym żyją większe zwierzęta – krowy najlepiej czują się w temperaturze ok. 11-13 stopni Celsjusza i same wydzielają dość ciepła, by żadne ogrzewanie nie było potrzebne. Temperatury powyżej 20 stopni oraz wysoka wilgotność są dla nich bardziej szkodliwe, stąd wspomniane wyżej kurtyny ułatwiające wentylację i obniżenie temperatury. Według portalu http://www.e-izolacje.pl ocieplenia wymagają jednak miejsca, w których pracują ludzie a także cielętniki, ponieważ najmłodsze i słabe zwierzęta potrzebują często dodatkowego dogrzania.

Kiedy stosować izolację w hali?

izolacja piankąO izolacji budynku warto pomyśleć szczególnie wtedy, kiedy hodowla jest prowadzona w najzimniejszych regionach kraju – na Suwałkach, w okolicach Białegostoku czy w rejonach górskich. Odpowiednim sposobem na docieplenie budynków gospodarskich są izolacje natryskowe, ponieważ przebiegają one bardzo szybko, nie jest też konieczne budowanie rusztowań, gdyż prace można prowadzić z podnośnika koszowego. Własnie takie techniki używają firmy, które wykonują taką izolację jak np. Pianeo.plDodatkowo ocieplenie pianką jest bezpieczne dla ludzi i zwierząt, gdyż jest ona chemicznie obojętna, nie stanowi pożywki dla mikroorganizmów i nie traci swoich właściwości izolacyjnych ani z upływem lat, ani pod wpływem wysokiego poziomu wilgotności powietrza. Z powodzeniem można ją stosować w miejscach przechowywania żywności dla zwierząt i mleka.

Kwoki, panele i biogaz, czyli o ogrzewaniu

ogrzewanieJak wspomniano wyżej, miejsca pracy ludzi oraz cielętniki będą wymagały dodatkowego ogrzewania, aby zapewnić właściwy komfort cieplny i odpowiednie warunki pracy. Ze względu na specyfikę takich budynków, duże powierzchnie i niewielką izolację termiczną, tradycyjne metody ogrzewania się nie sprawdzą, a straty ciepła będą za duże. Można jednak rozwiązać ten problem, sięgając zarówno po znane od dawna, jak i bardziej nowoczesne metody. Jakie? Do ogrzewania cieląt w pierwszych dniach życia, jak również w okresie zimowej choroby, znakomicie nadają się lampy grzewcze, tak zwane kwoki, które emitują niewiele światła, ale bardzo dużo ciepła. Innym sposobem są nowoczesne panele grzewcze, które nie ogrzewają powietrza. Przy ich zastosowaniu źródłem ciepła stają się ściany, posadzki, a także ludzie i zwierzęta. Dzięki temu ogrzewanie na podczerwień daje odpowiedni komfort cieplny nawet przy niskich temperaturach powietrza. Na takie ogrzewanie decyduje się wiele osób, dlatego firmy typu Twojaekoenergia.com mają wiele zleceń na ich montaż. Ponieważ ciepło pochodzi z przetworzonej energii elektrycznej, jej zużycie może być dość duże w czasie zimniejszych pór roku. Można tę kwestię rozwiązać tworząc własną elektrownię, produkująca prąd ze spalania biogazu pochodzącego z gnojowicy. Jest to bardzo efektywne źródło energii, a gnojowica nadaje się później do wykorzystania jako pełnowartościowy nawóz. Pochodzącą z biogazu energię elektryczną można wykorzystać m.in. również do podgrzewania wody w poidłach, pracy schładzalnika mleka czy oświetlenia budynku, dzięki czemu spadają koszty jego utrzymania, a hodowla staje się bardziej niezależna od dostaw z zewnątrz. Przy większej hodowli i wysokiej efektywności energii cieplnej i elektrycznej wystarczy dla wszystkich budynków gospodarskich, a także dla domu hodowcy.

Podsumowując

Powyższe metody są coraz częściej stosowane w nowoczesnych halach udojowych i budynkach gospodarskich. Technologie i materiały tanieją wraz z ich rozwojem i upowszechnieniem, a łatwy dostęp do specjalistycznej wiedzy w zakresie prawidłowego projektu i budowy sprawiają, że wystarcza kilka miesięcy aby zaplanować i postawić efektywną halę udojową i budynki dla zwierząt hodowlanych. Warto zainteresować się różnymi rozwiązaniami, które w przyszłości ułatwią pracę i obniżą koszty produkcji, a także pozwolą na wieloletnie korzystanie z budynku.

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Witajcie! wiem z doświadczenia, że najważniejsza w takich miejscach jest wentylacja. Bez dopływu świeżego powietrza wytwarza się mikroklimat, który jest nie do zniesienia zarówno dla krów jak i dla ludzi.

  2. Te izolacje natryskowe jak czytam, to na prawdę świetne rozwiązanie. Szkoda, że dawniej jak budowałem dom, nie były znane

Dodaj komentarz