Jak nawozić truskawki wapniem?

Jak nawozić truskawki wapniem?

Od kilku lat uprawiam na swojej działce kilkanaście grządek truskawek. Mimo tego nigdy nie miałam obfitych plonów. Ledwo sama się tym najadałam. Nie było szans, żebym mogła się z kimś podzielić moimi uprawami. Tym bardziej, że truskawki nie były zbyt słodkie ani soczyste. Sąsiadki poradziła mi, abym zaczęła je nawozić wapnem. Stwierdziła, że wtedy na pewno powinnam mieć lepsze plony, a same truskawki powinny być smaczniejsze i lepiej nadawać się do przetwarzania.

Zalety stosowania wapna do nawożenia truskawek

truskawki - nawożenie wapniemPostanowiłam poszukać więcej informacji na temat takiego nawożenia truskawek wapniem. Zawsze uprawiałam wszystkie swoje rośliny w sposób ekologiczny i zależało mi na tym, aby tak zostało. Poszukiwania odpowiednich informacji rozpoczęłam od internetu. Wpisałam w wyszukiwarkę frazę: truskawki – nawożenie wapniem, i zaczęłam przeglądać wyniki. Szybko udało mi się trafić na publikację pewnego pana, który prowadził blog dotyczący uprawy truskawek. Dodał on cały wpis na temat zalet stosowania wapna przy uprawach truskawek. Dowiedziałam się z niego, że wapno jest jednym z najważniejszych składników mineralnych odpowiedzialny za prawidłowy wzrost i rozrost sadzonek truskawek. Przede wszystkim wapno gwarantuje zachowanie równowagi kwasowo – zasadowej gleby. Dzięki temu sadzonki stają się odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, anomalie pogodowe czy szkodniki chorobotwórcze. Zapewnienie truskawką takiej odporności sprawia, że dają one lepsze i bardziej obfite plony. Co ciekawe, wapno odpowiedzialne jest także za odpowiedni smak i soczystość owoców. Nawożenie wapnem powinno być stosowane szczególnie wiosną, podczas najbardziej intensywnego okresu wzrostu truskawek. To właśnie wtedy zawiązują się kwiatostany odpowiedzialne za stan owoców na koniec sezonu. Wapno najlepiej jest stosować w sposób dwojaki. Najbardziej zalecane są opryski.

Dzięki takiemu zastosowaniu nawozu truskawki mogą pobierać ten składnik mineralny zarówno poprzez system korzeniowy jak i dolistnie. Dzięki temu wapno jest bardziej wydajne i nie trzeba stosować zbyt wielu oprysków. Jeżeli gleba jest jałowa należy ją odpowiednio poddać nawożeniu wapniem już na kilka tygodni przed posadzeniem sadzonek. Stosowanie się do tych porad spowodowało, że moje truskawki rzeczywiście dały lepsze plony.