Jak poradzić sobie z polisolokatą?

Jak poradzić sobie z polisolokatą?

W ostatnim czasie bardzo głośno stało się o polisolokatach, coraz to w mediach słyszymy o pozwach zbiorowych, o relacjach osób, które na takich polisolokatach straciły swoje całe oszczędności. Czym są zatem te polisolokaty i jak to się dzieje, że firma ma prawo zabrać obywatelowi całe pieniądze? Odpowiedzi na te pytanie postaramy się udzielić w poniższym artykule.

Polisolokata – co to tak naprawdę jest

dofinansowanieZgodnie z tym jak przedstawiciele przedstawiali polisoplokaty to są to rozwiązania z zakresu inwestycyjno-ubezpieczeniowego. Na stronie polisolokaty-pomoc.pl można do tego przeczytać, że nic nie mówiło się jednak na temat tego, że jest to lokata długo terminowa za której zerwanie należy uiścić wysoka opłatę likwidacyjną, bardzo często równą 100% wpłaty, co dla wielu osób oznaczało utratę wszystkich środków. Ponadto polisolokaty przedstawiono jako bezpieczną alternatywę dla typowych lokat, podczas gdy w rzeczywistości były bardzo ryzykowne. Fakt, że są to fundusze inwestycyjno-ubezpieczeniowe oznacza, że kwota jaką powierzamy firmie, będzie nie tyle procentować z racji powierzenia jej rzeczonej firmie, ale że będzie inwestowana, co w praktyce oznacza, że zawsze powstaje ryzyko utraty części środków, w tym wypadku całkiem duże. Zdarzały się sytuacji, że po złożeniu dajmy na to 5 tys. na takiej lokacie po roku pozostawało na niej już tylko 3,5 tys. Była to chwila w której zwykle ludzie orientowali się, że twór jakim są polisolotay nie jest wcale tak opłacalny jak to doradcy przedstawiali. W rym momencie zwykle okazywało się także, że wycofanie się z tego także nie jest możliwe, ponieważ oznacza utratę wszystkich funduszy. W praktyce oznacza to tyle, że większość osób, które zainwestowało w takie rozwiązanie jakim są polisolokaty po prostu straciło swoje pieniądze. Podobne problemy z polisolokatami miały także i inne kraje, jednak wprowadzenie odpowiednich przepisów zmieniło te sytuacje, w Polsce niestety kwestia ta nie została jeszcze uregulowana, a co za tym idzie poradzenie sobie z polisolokatą nie jest takie proste.

Jak poradzić sobie z polisolokatą?

polisolokataChoć prawnie sytuacja zakładanie samych polisolokat nie została jeszcze usankcjonowana nie oznacza to jednak, że osoby które tak niefortunnie zainwestowały pieniądze nie mają możliwości dochodzenia swoich praw. Obecnie, według portalu www.bankier.pl, kiedy sprawa zrobiła się naprawdę głośna można tego dochodzić na drodze sądowej. Udzielane powszechnie w tej sprawie porady prawne jako rozwiązanie wskazują zbiorowe lub indywidualne pozwy sądowe. Kwestią sporną w tych sprawach nie jest sama lokata, a jedynie opłata likwidacyjna z nią związana, która w rzeczywistości całkowicie uniemożliwia rozwiązanie polisolokaty. Jak zatem przygotować się do sprawy sądowej i jakie mamy możliwości, jeśli chodzi o dochodzenie swoich praw?

Pozew sądowy

prawnikW tym wypadku konieczne jest złożenie odpowiedniego pozwu sądowego. Obecnie stosowane są dwa rodzaje pozwów wśród których wyróżniamy takie jak:

  • pozew zbiorowy,
  • pozew indywidualny.

Według strony http://gpgoldwin.pl pozwy zbiorowe zrobiły się bardzo popularne wraz z momentem nagłośnienia sprawy, jednak koszt przystąpienia do nich jest stosunkowo wysoki, dlatego nie wszystkim się to opłaca. Coraz częściej osoby poszkodowane przez firmy z którymi zawarły umowę na polisolokaty decydują się na pozew indywidualny. Jest to tańsze i często także szybsze rozwiązanie, jednak należy mieć na uwadze, że likwidacja polisolokaty nie jest sprawą łatwą, dlatego to jaką kancelarią wybierzemy by reprezentowała nas w tej sprawie jest bardzo ważne. Kancelaria prawna jaką wybierzemy w tym wypadku powinna mieć doświadczenie w prowadzeniu tego typu spraw. Warto sprawdzić czy reprezentowała ona już osoby w podobnych sprawach, czy udało się wygrać takie sprawy, itd. Jeśli mamy problem ze znalezieniem odpowiedniego przedstawiciela, warto jednak pomyśleć o pozwie zbiorowym.

Jak poradzić sobie ze stratą finansów?

pożyczkaPoza dochodzeniem swoich praw przed sądem w przypadku, gdy wpłata na polisolokatę była naprawdę duża konieczne może być także zasięgniecie pożyczki. Wówczas warto pomyśleć o takich rozwiązaniach jak np. pożyczki pozabankowe dla zadłużonych. Jest to dobre rozwiązane doraźne, które nie wymaga od nas załatwienia wielu formalności. W skrajnych przypadkach można także rozważyć kredyt pod zastaw domu. Szukając dodatkowych środków pamiętajmy jednak o tym, by dokładnie sprawdzić warunki każdej pożyczki. Obecnie pożyczkę bardzo łatwo otrzymać, oferuje je wiele placówek, nawet przez Internet. Przykładem może być http://multifinanse24.pl.

Podsumowanie

Polisolokaty to zdecydowanie duży problem, z którym nie tak łatwo sobie poradzić. Obecnie jednak szansa na odzyskanie własnych pieniędzy jest zdecydowanie większa niż jeszcze kilka lat temu. Dodatkowo sprawą zajęły się już także odpowiednie instytucje, dzięki czemu można przypuszczać, że w niedługim czasie zasady działania takich tworów jakimi są miedzy innymi polisolokaty, wykorzystujące luki w prawie, zostaną unormowane.

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Jak się podpisuje jakąkolwiek umowę z bankiem, to należy zawsze wszystko czytać dokładnie. Prawnicy tworzą im te umowy tak, aby zawsze wyszło na ich korzyści. Dlatego nie warto wierzyć darmowym pożyczkom itp.

  2. Dokładnie, nie było by tylu osób oszukanych, gdyby każdy dokładnie się zastanowił, jak i czytał umowę. Zawsze należy pamiętać, że w życiu nie dostanie się nic za darmo.

Dodaj komentarz