Jak wybudować garaż blaszany?

Jak wybudować garaż blaszany?

Garaże blaszane w ostatnim czasie cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Ich popularność wynika głównie z tego, że jest to rozwiązanie stosunkowo tanie, a czas wykonania zazwyczaj nie przekracza tygodnia. Wszystko to sprawia, że jest to wygodne rozwiązanie. Co należy jednak wiedzieć o garażach blaszanych, jeśli nosimy się z zamieram jego budowy. Jakie są wady i zalety tego rozwiązania? Odpowiedzi na te pytania udzielimy w poniższym tekście.

Garaże budowlane – zalety i wady

garaż blaszanyNa stronie producenta benstal.pl można znaleźć wiele zalet tego produktu. Największą zaletą blaszanych garaży jest ich niski koszt. Kupno gotowego garażu blaszanego to wydatek rzędu 1000 zł, w przypadku gdy decydujemy się samodzielnie go wykonać kwota ta jeszcze może ulec obniżeniu. Drugą zaleta jest to, że czas budowy w zależności od rozwiązania na jakie się zdecydujemy trwa od jednego dnia do tygodnia. Garaże metalowe z powodzeniem zabezpieczają samochód przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, jednak zwykle nie stanowi ochrony przed takim czynnikiem jakim jest niska temperatura, co stanowi niewątpliwie ich minus. W kwestii minusów należy także powiedzieć, że z racji tego iż konstrukcje tego typu są stosunkowo lekkie są ona podatne na uszkodzenia będące wynikiem nawałnic, jak i stanowią słabe zabezpieczenie przed złodziejami. W tym wypadku nawet solidna zasuwa garażowa nie pomoże, ponieważ ściany garażu można z łatwością rozciąć. Jest to niewątpliwie duży minus w porównaniu z tradycyjnym murowanym garażem. Wszystko to sprawia, że garaże blaszane to rozwiązanie idealne dla osób, które chcą mieć niskim kosztem stworzone wygodne miejsce do przechowywania samochodu, nie stawiając przy tym zbyt wysokich wymagań.

Budowa garażu blaszanego a przygotowanie podłoża

Budowa garażu blaszanegoZ racji tego, że konstrukcja garażu blaszanego jest bardzo lekka możliwe jest stawianie go bezpośrednio na ziemi. Niemniej miejmy na względzie, że nie jest to zalecane rozwiązanie. Wynika to głównie z racji tego, że w takim przypadku garaże dość szybko zaczynają korodować. Nie chcąc przygotowywać stałego gruntu pod garaż możemy stworzyć prowizoryczne betonowe posadzki, wykorzystując w tym celu kilka płyt betonowych na których ustawi się garaż. Jeżeli jednak chcemy stworzyć dobre jakościowo podłoże pod garaż warto zastosować takie rozwiązanie jak posadzki betonowe. Betonowa wylewka będzie stanowić dobrą izolację. Ostatni czasy dość popularne stały się posadzki samopoziomujące. Według strony www.posadzki-uszczelnienia.pl wykonanie takiej samopoziomującej wylewki wbrew temu co mogło by się wydawać wcale nie jest trudne pamiętajmy jednak, że wpierw należy wykonać pod nią odpowiednie podłoże

Budowa posadzki do garażu

posadzki betonoweWykonanie wylewki betonowej nie jest skomplikowane i nie wymaga udziału żadnego fachowca. Warto jednak wiedzieć jakie czynności należy wykonywać i w jakiej kolejności by efekt był zadowalający. Według artykułów na portalu www.budujemydom.pl kolejność wykonywanych prac przy tego rodzaju posadzce wygląda następująco:

  • przygotowanie podłoża,
  • rozrobienie zaprawy (gotowe mieszanki, samodzielne przygotowanie),
  • określenie poziomu wylewki,
  • wylanie zaprawy,
  • odpowietrzenie,
  • schnięcie.

Warto tutaj powiedzieć, że poza wylewka betonową możliwe jest także wykonanie podłoża w formie wylewki z takich materiałów jak cement czy anhydryt. Sam proces wykonanie jednak nie ulega zmianie.

Komu opłaca się garaż blaszany

garaż blaszanyGaraż blaszany to dość praktyczne i wygodne rozwiązanie, jednak przy tym nie jest on zbyt trwały, dla kogo zatem jest to dobry wybór? Według portalu www.ekspertbudowlany.pl przede wszystkim dla osób, które poszukują tymczasowego miejsca do przechowywania samochodu. Jest to także dobry pomysł dla osób, które niskim kosztem chcą nieco przedłużyć żywotność samochodu poprze ochronę go przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Warto jednak pamiętać, że w przypadku budowy garażu blaszanego nie zawsze, jednak czasem, potrzebne jest pozwolenie na budowę. Pozwolenie nie wymagają w praktyce jedynie te najmniejsze garaże, w przypadku większego metraży zwykle potrzebne jest już uzyskanie pozwolenie, co znacząco wydłuża czas budowy. Warto także wspomnieć, że obecnie oferty producentów garaży, czyli gotowe garaże blaszane są coraz tańsze, a co za tym ich samodzielne budowanie staje się coraz mniej korzystne. Na stronie http://www.lemmar.pl znaleźć można elementy, które są potrzebne do wybudowania takiego garażu, czyli m.in. blachy, łączniki budowlane, zawiasy, zasuwy itd., sprawia, że koszt budowy może być porównywalny z dostępnymi na rynku garażami. W przypadku kupnego garażu i prostego podłoże z płyt betonowych możliwe jest postawienie całej konstrukcji w przeciągu jednego dnia.

Krótko podsumowując

Budowa garażu blaszanego pod względem technicznym jest bardzo prosta. Zanim się jednak zdecydujemy na takie rozwiązanie warto poznać jego zalety i wady oraz dowiedzieć się w jakich sytuacjach jest to rozwiązanie opłacalne.

Ten post ma jeden komentarz

  1. Takie garaże mają wiele zalet, ale przede wszystkim ich cena jest zdecydowanie korzystna. Dlatego właśnie u siebie na działce zdecydowałam się na takie rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Close Menu