Jaki sprzęt przyda się w gospodarstwie?

Jaki sprzęt przyda się w gospodarstwie?

Myśląc o własnym gospodarstwie, musimy mieć świadomość, iż jego prowadzenie związane jest z koniecznością zakupu specjalistycznego sprzętu. Wielu młodych rolników zwraca uwagę na wybór odpowiednich maszyn, które ułatwią im prace i przyczynią się do zwiększenia zbieranych plonów. Jaki zatem sprzęt przyda się w gospodarstwie, tak by osiągnęło ono jak najwyższą wydajność ? 

Codzienne obowiązki

wozy paszowePodstawą codziennych czynności wykonywanych przez każdego rolnika, jest dbanie o posiadany inwentarz w czasie porannego i wieczornego karmienia. Przy ich wykonywaniu stosuje się zaawansowany sprzęt przyspieszający ich przebieg. Przeglądając portal rolniczy www.farmer.pl możemy przeczytać, że jednym z nich są wszelkiego typu karmniki i paśniki nie wymagające obsługi, dzięki czemu rolnik nie musi uzupełniać każdego z nich indywidualnie wystarczy, że raz na jakiś czas uzupełni główny zasobnik z którego specjalny system dozujący dostarczy pokarm każdemu zwierzęciu wprost do karmnika i uzupełni go gdy dostarczona porcja zostanie zjedzona. Kolejnym sprzętem wykorzystywanym zwłaszcza w dużych gospodarstwach są wozy paszowe. Są to pojazdy umożliwiające dostarczanie pasz do karmników w wielkich chlewniach czy oborach. Dzięki nim nie ma potrzeby chodzenia po całej ich powierzchni wystarczy jedynie przejazd jej środkiem by dostarczyć odpowiednią dawkę dla każdego zwierzęcia. Te i wiele innych urządzeń ułatwia codzienną pracę w gospodarskiej zagrodzie.

Niezbędny transport

maszyny rolniczeJedną z podstawowych kwestii w każdym gospodarstwie, jest zapewnienie niezbędnych pojazdów umożliwiających transport wielu towarów. Według informacji z portalu www.maszynydlafarmera.pl jak i z doświadczenia wiadomo, że dzisiejsi rolnicy posiadają traktory wyposażone w najnowocześniejsze systemy takie jak :

  • klimatyzacja,

  • komputery pokładowe,

  • systemy audio.

Tak wyposażone pojazdy rolnicze oprócz wymienionych udogodnień posiadają też odpowiednio mocne silniki, dzięki którym osiągają one prędkości porównywalne z samochodami osobowymi. Traktory to jednak nie wszystko aby móc przewozić dane produkty, niezbędne są odpowiednie przyczepy rolnicze. Współcześnie spotykane przyczepy umożliwiają ich różnorakie zastosowanie, wszystko dzięki temu, iż posiadają one rozwiązania dające możliwość dowolnej konfiguracji ich wielkości, pojemności dostosowanych do bieżących potrzeb rolnika. To właśnie one sprawiają, że transportowane produkty rolne nie ulegają uszkodzeniu zachowują swoją świeżość i są dostarczane zawsze na czas. W przypadku gdy potrzebujemy szczególnie dużych przyczep do przewiezienia określonych towarów to według strony www.ntagro.pl dobrym rozwiązaniem okażą się przyczepy rolnicze tandem. Cechują się one wysoką jakością wykonania dzięki czemu transportowane dobra są odpowiednio zabezpieczone tak aby nie uległy nawet najmniejszemu uszkodzeniu. Jednak najważniejszą możliwością jakie dają takie przyczepy jest i łączenie. Dzięki temu jeden traktor może ciągnąc kilka odpowiednio połączonych przyczep, daje to możliwość jednorazowego transportu większej ilości towaru

 Zadania specjalne

rozrzutnik obornikaW cyklu prac każdego gospodarstwa przychodzą momenty w których niezbędny okazuje się ciężki sprzęt. Jedną z takich prac jest nawożenie pól naturalnymi nawozami. Jest to jedna z najstarszych metod wspomagania procesu wzrostu roślin, znajdująca swe zastosowanie w nowoczesnym rolnictwie umożliwiająca wyeliminowanie szkodliwych nawozów sztucznych. Wykonanie związanych z tym prac wymaga użycia specjalistycznych maszyn ułatwiających rozrzucenie obornika na polu. Według strony http://www.brochard.pl najczęściej stosowanymi maszynami są rozrzutniki do obornika. Maszyny te swym wyglądem przypominają zwykłe przyczepy rolnicze, lecz zamiast typowej podłogi z burtami posiadają specjalnie rozmieszczone łańcuchy i rozdrabniacze które z dużą siłą wyrzucają nawóz. Jeśli nie posiadamy takiej maszyny na wyposażeniu własnego gospodarstwa, możemy skorzystać z usług osób oferujących wynajem rozrzutników do obornika.

Źródło prądu

agregat prądotwórczyCzęsto spotykaną sytuacją w rolnictwie jest konieczność użycia sprzętu elektrycznego w miejscu pozbawionym przyłącza. Rozwiązaniem okazują się agregaty prądotwórcze z silnikiem diesla. Według informacji ze strony www.gen-sys.pl są to urządzenia umożliwiające wytworzenie wymaganej ilości energii w dowolnym miejscu. Jeśli zależy nam na dbałości o środowisko dobrym rozwiązaniem okażą się agregaty gazowe działające na takiej samej zasadzie z tą różnicą iż są zasilane gazem co zapewnia zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Podsumowując

Jak widać współczesne rolnictwo korzysta z wielu nowoczesnych technologii, ułatwiających pracę wielu gospodarstw. Warto wspomnieć o wysokich kosztach zakupu takich urządzeń, sprawiających, że nie wszystkie gospodarstwa są jednakowo wyposażone.   

Ten post ma jeden komentarz

  1. Różnego rodzaju ciągniki, które coraz bardziej są unowocześnianie na pewno bardzo dobrze sprawdzają się w gospodarstwie i ułatwiają pracę. A do tego sprawią, że wszystkie obowiązki będą wykonywane szybciej!

Dodaj komentarz