Karmy dla świnek morskich

Karmy dla świnek morskich

 

W sklepach zoologicznych znajdziemy sporo małych, futerkowych zwierzątek, które dzieci wprost uwielbiają. Rodzice najczęściej kupują swoim pociechom świnki morskie, bo dość długo żyją i mają łagodny charakter, przez co nie sprawiają problemów.

Co je świnka morska?

karma dla świnki morskiejZanim przyniesiemy świnkę morską do domu, musimy przygotować dla niej miejsce, w którym będzie przebywać. Najlepiej wybrać klatkę z niezbędnym wyposażeniem, czyli małym domkiem, wodopojem i miejscem na sianko. Te małe gryzonie niewiele jedzą, ale za to często, więc dobrze żeby cały czas miały coś do chrupania w klatce. Karma dla świnki morskiej głównie się składa z ziaren i pestek. To przede wszystkim siemię lniane, nagietek, pszenica, pestki słonecznika i suszone warzywa. Poza karmą, śwince należy dawać twardą marchewkę do jedzenia, gdyż w ten sposób ściera sobie zęby, które cały czas jej rosną. Karma może być w formie sypkiej, albo przyklejona do patyka, tworząc praktyczną do obgryzania kolbę. Pokarm dla tych małych gryzoni jest wzbogacony niezbędnymi witaminami. Są to przede wszystkim witamina A, E,D cynk i żelazo. Poza pożywieniem trzeba też futrzakowi zapewnić bieżącą wodę do picia. Karma dla świnki składa się aż w dwudziestu procentach z surowych włókien, które wymuszają na niej długie żucie, oraz posiadają dużą zawartość błonnika ułatwiającego trawienie. Świnki są mało ruchliwymi zwierzątkami, więc nie potrzebują dużej dawki kalorii, ale za to jedzenie musi być lekkostrawne, a właśnie taka jest sucha karma.

Świnki morskie ponadto uwielbiają wszelkie trawy, mlecze, czy suszone siano. Niemalże całymi dniami mogłyby je konsumować. Raz na czas poza specjalną karmą, warto dać śwince odpowiednie suplementy diety w postaci pastylek do gryzienia, albo twardej kolby.