Kursy rozszerzające uprawnienia pilota

Kursy rozszerzające uprawnienia pilota

Wiele osób posiadających podstawowe licencje pilotów rekreacyjnych zauważało iż nie dają one zbyt dużych możliwości dopiero po ukończeniu szkolenia wymaganego do ich otrzymania. Restrykcje nałożone na standardowe licencje cywilne były bowiem wysokie, aczkolwiek w kilku przypadkach istniała możliwość ich rozszerzenia o dodatkowe uprawnienia, umożliwiające pilotom sterowanie większych maszyn czy odbywanie lotów z większą ilością pasażerów na pokładzie.

Kursy uzupełniające dla pilotów rekreacyjnych

specjalistyczny kurs pilota samolotuPierwszą licencją jaką obecnie zdobywali obecnie młodzi piloci była licencją LAPL, uprawniającą do odbywania niekomercyjnych, dziennych lotów na samolotach jednosilnikowych, mających maksymalnie czterotonową ładowność i zabrania na pokład do trzech pasażerów. Podczas gdy dla wielu pilotów były to w zupełności wystarczające uprawnienia, niektórzy posiadacze licencji preferowali jej rozszerzenie o większe uprawnienia, choćby w celu nabrania doświadczenia wymaganego do otrzymania licencji komercyjnych. Do każdego wyższego uprawnienia wymagany był specjalistyczny kurs pilota samolotu, obejmujący materiał z zagadnienia które było później dodawane do uprawnień posiadanej licencji. Ośrodki szkoleniowe bardzo często organizowały tego rodzaju kursy dla osób chcących rozszerzyć uprawnienia i odbywać loty w innych warunkach, gdyż były one popularne głównie ze względu na bardzo krótki czas wykładów. Podczas gdy standardowe szkolenie na licencję pilota mogło trwać nawet ponad sto godzin, kursy rozszerzające nie były zazwyczaj dłuższe niż dwadzieścia, i należały do dość prostych, z racji omawiania tylko jednego zagadnienia. Najczęściej przeprowadzanymi kursami były szkolenia umożliwiające odbywanie lotów na maszynach dwusilnikowych o większym udźwigu, oraz możliwość zabierania na pokład większej ilości pasażerów.

Szkolenia lotów nocnych oraz komercyjnych uważane były za bardziej wymagające, głównie z racji trudniejszego materiału i większej ilości wiedzy, jaka wymagana była do bezpiecznego lotu w nocy, oraz w przestrzeni powietrznej na której odbywał się ruch komercyjny. Kursy rozszerzające były bardzo mile widzianym elementem doświadczenia pilota, zwłaszcza w liniach lotniczych stawiających duży nacisk na umiejętności i wiedzę potencjalnych pracowników.