Nowoczesne czy tradycyjne ogrodzenie wokół gospodarstwa?

Nowoczesne czy tradycyjne ogrodzenie wokół gospodarstwa?

Ogrodzenie to coś, bez czego nie możemy się obyć podczas budowania domu. Ma ono nas chronić przed złodziejami, ale również wytyczać teren działki, jak również dobrze wyglądać i stanowić swoistą ramkę dla naszego domu.

Z czego wykonuje się ogrodzenia?

Producenci ogrodzeń, jak np. Ogrodzeniawolomin.pl prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszych rozwiązań, które mają zadowolić ich klientów. Pojawiają się nowoczesne ogrodzenia wykonane z :

  • drewna,
  • betonu,
  • kamienia,
  • łączące dwa materiały ze sobą np. gabiony.

Niezmiennie jednak najpopularniejsze są ogrodzenia metalowe. Warto omówić kilka z nich, żeby wiedzieć, które najlepiej będą pasowały do naszej działki.

Ogrodzenia – na co zwracać uwagę?

OgrodzeniaCo jest najważniejsze przy wyborze ogrodzenia? Nie ukrywajmy, że cena ma znaczenie. Budowa i wykończenie domu jest bardzo kosztowne, a chcemy żeby wszystko było dobrze wykonane. Ogrodzenie nie jest sprawą zasadniczą i dlatego też jest często pomijane, czy też kupujemy najtańsze warianty. Na portalu Jednak wraz z niską ceną często idzie też niska jakość. Na portalu www.budujemydom.pl można przeczytać, że takie ogrodzenia szybko będą rdzewieć, odkształcać się, czy też odbarwiać. Wygląda to mało estetycznie. Dlatego też podczas zakupu ogrodzenia powinniśmy przede wszystkim zwracać uwagę na gwarancję produktu i to z jakich materiałów zostało ono wykonano. Ogrodzenie zawsze można wymienić, jednak jest to kosztowne, lepiej jest wybrać dobrze za pierwszym razem i nie kłopotać się potem z dodatkowymi pracami na działce. Poza trwałością liczy się także estetyka. Ogrodzenie powinno być dopasowane do naszego domu. Jeśli jest to dom drewniany czy tradycyjny to ogrodzenia palisadowe wykonane z metalu nie będą tam pasowały. Za to dookoła domu nowoczesnego lepiej jest postawić ogrodzenia panelowe, niż siatkowe, czy drewniane. Powinniśmy się także zastanowić nad tym na ile chcemy zasłonić nasz dom i działkę. Jeśli mieszkamy blisko ruchliwej ulicy czy uciążliwych sąsiadów to warto jest zainwestować w zakrywające ogrodzenia. Jeśli jednak mieszkamy z dala od zabudowań, czy też planujemy wykonać żywopłot z krzewów iglastych lub liściastych to możemy kupić dowolne ogrodzenie. Jakie zatem mamy do wyboru ogrodzenia metalowe?

Tradycyjna siatka ogrodzeniowa

siatka ogrodzeniowaDawniej najpopularniejsza na naszych działkach była siatka ogrodzeniowa. Na postawie artykułów na portalu www.obud.pl można stwierdzić, że ma ona wiele zalet. Przede wszystkim jest ona bardzo tania i łatwa w montażu. Sprzedaje się ją z metra lub w rolkach. Do montażu nie potrzebujemy niczego, poza słupkami ustawianymi na rogach działki i ewentualnie elementów łączących samą siatkę ze słupkiem. Często pod siatką pojawiała się podmurówka betonowa, żeby ją nieco wzmocnić od spodu i żeby siatka nie dotykała bezpośrednio wilgotnego podłoża. To sugeruje nam, że siatka ogrodzeniowa jest bardzo podatna na rdzę. Nie jest ona zabezpieczana przed działaniem wody, zatem już po kilku latach pojawiały się pierwsze ślady rdzy, która osłabia jej struktura Z czasem siatka może być taka słaba, że będzie można ją bez problemu sforsować. Warto również zaznaczyć, że siatka łatwo się gnie i odkształca, co również nie jest zbyt korzystne.

Oryginalne ogrodzenia gabionowe

ogrodzenia gabionoweJeśli interesuje nas bardziej solidne ogrodzenie to możemy wybrać ogrodzenia gabionowe. Są one połączeniem ogrodzenia metalowego i kamiennego. Firmy takie jak Barri.pl zaoferują nam obudowy wykonane z jasnej, metalowej, grubej siatki, a środek wypełniany kamieniami, łupkami, grysem. Całość osadzona jest na podmurówce betonowej, w której zatapiana jest siatka, przez co takie ogrodzenie jest bardzo stabilne. Również jest to ogrodzenie, które świetnie się sprawdzi przy ulicach, ponieważ ma doskonałe właściwości akustyczne. Gęsto ustawione kamienie sprawiają, że przez takie ogrodzenie niczego nie widać, zatem osoby, którym zależy na prywatności powinny być zadowolone z takiego rozwiązania. Czy ogrodzenia gabionowe maja jakieś wady? Z pewnością nie każdemu się one spodobają. Ich charakterystyczny wygląd zniechęca kupujących, mimo ich oczywistych zalet.

Ogrodzenia nowoczesne – palisadowe czy panelowe?

Ogrodzenia nowoczesneJeśli chodzi o nowoczesne ogrodzenia, to większość producentów jak np. Dirox.pl oferuje dwa typy, które jednak mają wiele cech wspólnych. Są to ogrodzenia palisadowe i ogrodzenia panelowe. Oba typy są wykonane z dobrej jakości metalu, przez co są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, jak i na warunki atmosferyczne. Oba są też łatwe w montażu. Wykonuje się podmurówkę betonową na której montuje się ogrodzenia i gotowe. Takie ogrodzenia bardzo szybko się zatem stawia, a jak wiadomo czas przy budowie domu jest bardzo ważny. Dodatkowo ogrodzenia panelowe i palisadowe wyglądają bardzo atrakcyjnie i nowocześnie. Ogrodzenia panelowe są zbudowane z cienkich prętów ustawionych pionowo, natomiast ogrodzenia palisadowe są to ogrodzenia z grubych przęseł ułożonych poziomo. Dlatego też te drugie zapewniają nam większą prywatność, natomiast te pierwsze są lepsze, jeśli planujemy wykonać na działce żywopłot czy zasadzić wiele roślin.

Podsumowanie

Bez względu na to czy wybierzemy nowoczesne czy tradycyjne ogrodzenie to przede wszystkim powinniśmy się kierować podobnymi wytycznymi. Ogrodzenie ma być trwałe i stabilne, a przy tym ładne i zapewniające nam osłonę od nieproszonych spojrzeń sąsiadów. Ogrodzenia metalowe spełniają wszystkie te cechy.

Ten post ma jeden komentarz

  1. Witajcie, ja ogrodziłem moją działkę ogrodzeniem panelowym, montaż przebiegł bardzo szybko, chociaż pierwszy raz go wykonywałem. Polecam wam!

Dodaj komentarz