Nowoczesne typy szlabanów drogowych i parkingowych

Nowoczesne typy szlabanów drogowych i parkingowych

Szlaban jest podstawowym elementem infrastruktury drogowej, a także miejsc, który muszą posiadać specjalne elementy, warunkujące bezpieczny wjazd danej osoby na dany teren. Szlaban może zatem być montowany na parkingach, oraz w strefach, które znajdują się przy siedzibach firm czy zakładów produkcyjnych. W wielu tych miejscach zostają zamontowane specjalne typy nowoczesnych szlabanów, które cechują się bezawaryjnością i automatycznym działaniem.

Rodzaje szlabanów drogowych i wjazdowych

SzlabanyPodstawowym elementem umożliwiającym działanie nowoczesnego szlabanu jest specjalna jednostka centralna. To dzięki niej możliwe staje się podnoszenia i opuszczanie szlabanu na placach i parkingach. Dzięki bezawaryjnemu działaniu tego typu urządzenia, szlabany mogą być zaprojektowane w taki sposób, aby mogły pracować niezależnie od woli człowieka. Dlatego wiele urządzeń tego typu jest wyposażonych w specjalne czujniki, które pomagają w odpowiednim dźwiganiu i opuszczaniu szlabanu, gdy w jego pobliże podjeżdża pojazd. Jednostki centralne wielu szlabanów są zaprojektowane w taki sposób, aby mogły oferować minimalny czas otwarcia danego szlabanu (dochodzący do kilku sekund). Szlaban jest także wyposażany w wytrzymałe ramiona, które mogą być zaprojektowane w taki sposób, aby bardzo dobrze współpracowały z nowoczesnymi systemami. Ramiona szlabanów są zazwyczaj produkowane z profili aluminiowych, które zapewniają wystarczającą wytrzymałość oraz sztywność całej konstrukcji. Ramiona mogą być produkowane w sposób płaski, owalny czy tubowy. Ich wybór może być także powiązany z ich odpowiednim malowaniem i oznaczeniem. Ramiona szlabanu muszą być wyposażane w jaskrawe elementy lakiernicze, odblaskowe czy świecące, co w znacznym stopniu ułatwia dostrzeżenie zamkniętego szlabanu w ciemnym parkingu lub podczas jazdy nocnej.

Montaż nowoczesnych szlabanów odbywa się bezproblemowo dzięki zastosowaniu specjalnych zestawów montażowych. Dzięki nim możliwe jest zainstalowanie jednostek centralnych, ramion i innych elementów wyposażenia w niezwykle krótkim czasie. Ważnym elementem tego typu zestawów są tak zwane lampy sygnalizacyjne, które mogą być zamontowane w górnej części tego typu zestawu. Do zestawów są także dołączane specjalne typy urządzeń sterujących bezprzewodowo.