Nowoczesny dom – co powinno się w nim znaleźć?

Nowoczesny dom – co powinno się w nim znaleźć?

Urządzenie i wybudowanie domu w nowoczesnym stylu nie jest takie proste jakby się mogło wydawać. Nie chodzi tu tylko o przełamanie pewnego schematu architektonicznego i aranżacyjnego, ale także i wprowadzenie odpowiednich rozwiązań. Jakie rozwiązania powinny znaleźć się w nowoczesnym domu i na co zwracać uwagę przy ich wyborze? Na te pytania postaramy udzielić się odpowiedzi w niniejszym artykule.

Zielona energia to podstawa nowoczesnego domu

dom ecoNowoczesność obecnie w dużej mierze wiążemy z ekologią, a co za tym idzie nowoczesne domy powinny przynajmniej częściowo zaspokajać zapotrzebowanie na energie czy to elektryczną czy cieplna za pomocą odnawialnych źródeł energii. Rozwiązań z tego zakresu dostępnych jest obecnie całkiem sporo, nie wszystkie jednak sprawdzają się z równie dobrym skutkiem w każdym miejscu. Jakie zatem rozwiązania warto rozważyć przy budowie nowoczesnego domu? Według portalu www.ekologiczny-dom.com oto kilka możliwości:

  • pompa ciepła woda-powietrze,
  • pompa ciepła powietrze-powietrze,
  • pompa gruntowa,
  • elektrownia słoncza,

Najprostszym rozwiązaniem jest pompa ciepła powietrze-powietrze, w przypadku jej montażu nie ma żadnych przeciwwskazań. Ich działanie jest bardzo zbliżone do działania klimatyzatora, z tą różnica, że one grzeją zamiast chłodzić. Komfort cieplny jaki zapewniają te pompy bywa jednak różnie oceniany. Wszystko zależy od miejsca w jakim znajduje się dom jak i od jakości pompy jaką wybierzemy. Bezpieczniejsze zatem, jak i popularniejsze, są pompy woda-powietrze. Wówczas to, ciepło transportowane jest za pomocą wody poprzez instalacje grzewczą-ogrzewanie podłogowe. Dodatkowo zaletą takiej pompy jest także ogrzewanie wody użytkowej. Poza pompami ciepła dość powszechnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł jest elektrownia fotowoltaiczna, choć specyfika tego rozwiązania jest już nieco inna.

Elektrownia fotowoltaiczna w nowoczesnym domu

Elektrownia fotowoltaicznaZasadnicza różnica pomiędzy elektrownią fotowoltaiczną a pompami ciepła jest możliwość pozyskiwania energii słonecznej przetwarzanej na energie elektryczną i dalej na ciepło. Według portalu portalfotowoltaika.pl zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim to, że za pomocą takiej instalacji można zaopatrywać dom zarówno w energie elektryczną jak i cieplną. Jednak pamiętajmy by elektrownia słoneczna poprawnie działała muszą zostać spełnione pewne warunki odnośnie miejsca jej instalacji. Według strony Solisys.pl po pierwsze, by elektrownia fotowoltaiczna miała dużą wydajność musi zostać umiejscowiona na terenie dobrze nasłonecznionym, co za tym idzie w pobliżu naszej działki nie mogą znajdować się wysokie drzewa czy budynki, które mogą ograniczyć dostęp promieni słonecznych. Sama elektrownia może natomiast być zarówno montowana na dachu domu jak i w wersji wolnostojące na terenie naszej posesji. Nie ma to większego znaczenia, jeśli chodzi o jej wydajność, ważne jest jednak by odpowiednio dobrać powierzchnię paneli słonecznych do naszego zapotrzebowania na energie.

Dogrzewanie nowoczesnego domu

ogrzewanieWiele osób jednak ma pewno wątpliwości co do wydajności tego rodzaju systemów grzewczych, dlatego na etapie budowy warto się nieco zabezpieczyć i co za tym idzie wyposażyć dom w dodatkowy system grzewczy w postaci kominka. Także i w tym przypadku możliwości mamy całkiem sporo. Jeżeli zależy nam na dobrych osiągach grzewczych to najlepszym rozwiązaniem będą kominki z płaszczem wodnym. Na stronie archonhome.pl można przeczytać, że taki kominek z płaszczem stanowi centralny ośrodek ogrzewania centralnego. Ciepło wytwarzane przez taki kominek transportowane jest za pomocą wody do wszystkich pomieszczeń. Takie rozwiązanie może się dobrze sprawdzić w połączeniu z pompa ciepła powietrze-powietrze, choć zasadniczo w Polsce nie ma aż takich mrozów by te dwa systemu grzewcze były rzeczywiście potrzebne, dlatego częściej jako rozwiązanie, które pozwoli na dogrzewanie domu wybiera się biokominek albo piece wolnostojące. Zwłaszcza piece wolnostojące okazują się ciekawym rozwiązaniem, gdyż umożliwiają one nam dogrzanie dowolnego pomieszczenia. Jeżeli chodzi o biokominki to zwykle montuje się je w takich pomieszczeniach jak sypialnia. Pamiętajmy jednak, że kominek to kwestia opcjonalne i jeśli jesteśmy pewni własnego systemu grzewczego możemy z niego zrezygnować.

Usprawnienia stosowane w nowoczesnych domach

odkurzaczNowoczesny dom to także zastosowanie odpowiednich rozwiązań i technologii mających na celu ułatwienie życia domowników. Jednym z ciekawszych rozwiązań w ostatni czasie jest odkurzacz centralny. Czym są odkurzacze centralne? Na stronie http://www.kambud-kominki.pl możemy znaleźć, że są to systemy montowane już na etapie budowy domu, które umożliwiają sprzątanie domu, bez konieczności przenoszenia samego odkurzacza. W domu montuje się odpowiednie rury i tak zwane gniazda ssące, które to umożliwiają sprzątanie wszystkich pomieszczeń z wykorzystaniem samej rury ssącej, co zwłaszcza w przypadku domów piętrowych bardzo ułatwia sprzątania. Pamiętajmy jednak o kilku zasadach odnośnie montażu takiego rozwiązania. Po pierwsze ważne jest miejsce w którym montujemy jednostkę centralną. Należy to zrobić w pomieszczeniu możliwie jak najdalej oddalonym od tych w których często przebywamy, dzięki temu nie będziemy słyszeć odgłosu odkurzacza. Ważne jest także by pamiętać o regularnym oczyszczeniu zbiornika z zanieczyszczeniami. Co jakiś czas może także pojawić się konieczność czyszczenia filtrów, choć w przypadku nowych jednostek pojawia się ona stosunkowo rzadko.

Podsumowując temat

Rozwiązania stosowane w nowoczesnych domach mogą się znacząco różnic od tych tradycyjnych, jednak wszystkie one maja na calu ułatwić funkcjonowanie i polepszyć warunki życiowe mieszańców. I to właśnie te rozwiązania stanowią o tym, że dom uznajemy za nowoczesny. 

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Odkurzacze centralne to świetne rozwiązanie, nie trzeba targać za sobą całego sprzętu po domu jak się sprząta. Na pewno ułatwia taka technologia sprzątanie.

  2. Wydaje mi się, że inwestowanie w urządzenia jak pompy ciepła, to świetny pomysł. Ceny za węgiel, jak i inne paliwa są coraz wyższe. A dzięki temu urządzeniom rachunki za ogrzewanie domu będą zdecydowanie niższe.

Dodaj komentarz