Nowy wygląd starych mebli

Nowy wygląd starych mebli

Meble wraz z upływem czasu zaczynają się starzeć ich kolor płowieje, a farba zaczyna odchodzić. Starych mebli jednak nie trzeba wcale wymieniać na nowe, zamiast tego z powodzeniem można je odnowić. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele rozwiązań, które pozwolą nam na przeprowadzenie renowacji starych mebli we własnym zakresie. Wystarczy trochę chęci i kreatywności by zniszczonym meblom dać drugą młodość. Jakie rozwiązania mogą nam w tym pomóc? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Czy każdy może samodzielnie odnowić stare drewniane meble?

Meble drewnianeWbrew temu co by się mogło wydać nie trzeba wcale mieć jakichś szczególnych umiejętności by stare meble z drewna odnowić. W tym wypadku nie liczą się umiejętności, ponieważ prace jakie przeprowadza się przy renowacji drewnianych mebli nie są jakoś skomplikowane. Ważne jest natomiast to by zaopatrzyć się w odpowiednie rozwiązania, które odnowę mebli nam umożliwią. W przypadku drewnianych mebli na podstawie artykułu na regiodom.pl potrzebne będą takie produkty jak:

 • papier ścierny,
 • szpachelka,
 • farba do drewna/lakier do drewna,
 • pędzel/wałek do emalii,
 • środki do usuwania farby.

Akcesoria te z powodzeniem można nabyć w każdym budowlanym sklepie, a co za tym idzie nie powinien być to żaden problem. Samo oczyszczenie drewnianych me
bli i ich ponowne pomalowanie nie jest trudne i niekoniecznie musi to robić złota rączka. Należy się jednak liczyć z tym, że zwłaszcza usuwanie łuszczącej się czy wypłowiałej emalii z drewna może być czasochłonne, dlatego w niektórych wypadkach może okazać się konieczne zastąpienie papieru ściernego szlifierką.

Jak odnowić meble z drewna?

stare mebleMeble drewniane bardzo łatwo poddają się obróbce, dlatego z powodzeniem przy użyciu odpowiednich narzędzi i akcesoriów może to zrobić każdy. Jeśli problemem jest tylko odchodząca farby czy też wypłowienie koloru to z powodzeniem wystarczy papier ścierny za pomocą którego usunie się starą warstwę farby oraz nowa farba do drewna czy też lakier do drewna, jeśli chcemy zachować naturalny kolor drewna. Farbę można nakładać zarówno za pomocą wałka jak i pędzla, jednak dają one nieco inny efekt i należy to uwzględnić przy wyborze. Jeśli natomiast meble są uszkodzone, a co za tym idzie wyraźnie widoczne są w nich ubytki to po zeszlifowaniu wierzchniej warstwy farby konieczne będzie ich uzupełnienie za pomocą szpachli do drewna. Po wypełnieniu ubytków konieczne jest ponowne zeszlifowanie by wyrównać powierzchnie, następnie meble się już normalnie maluje. W ten sposób można z powodzeniem odnawiać meble drewniane do salonu, sypialni czy gabinetu. Jeśli jednak odnawiamy drewniane meble na taras czy do kuchni, czyli są one narażone na działanie szkodliwych czynników takich jak wilgoć to pamiętajmy o tym, że konieczne jest jeszcze dodatkowe zabezpieczenie powierzchni drewna.

Czy meble z płyty da się odnowić?

okleiniarka do mebliNajczęściej odnawia się meble drewniane z racji tego, że ich renowacja jest najprostsza, jednak z powodzeniem można także i odnowić meble wykonane z płyty. W takim wypadku konieczne jest jednak stosowanie innych rozwiązań. Jako, że meble z płyty w środku wypełnione są wiórami raczej nie ma możliwości zeszlifowania ich wierzchniej warstwy i ponownego jej pomalowania, dlatego przy ich renowacji stosuje się takie rozwiązanie jakim jest okleina do mebli. Okleina do mebli pozwala ukryć uszkodzenia mebli z płyty jak i nadać im nowy, zupełni inny kolor. Samo nakładanie okleiny bywa jednak dość uciążliwe. Wprawdzie można w tym celu wykorzystać takie rozwiązanie jakim jest okleiniarka do mebli, jednak jej zakup jest dość drogi, co zwykle się nie opłaca. Jak zatem odnawiać meble z wykorzystaniem okleiny do mebli?

Okleina do mebli – montaż

oklejanie mebliOkleina do mebli jest zasadniczą ozdobną folią samoprzylepną, a co za tym idzie przynajmniej w teorii jej montaż nie jest skomplikowany. Według artykułów na www.urzadzamy.pl do montażu okleiny meblowej należy przygotować takie asesoria jak:

 • ołówek,
 • linijka,
 • nożyczki,
 • ściągaczka do wody,
 • suszarka do włosów/opalarka,
 • produkt do odtłuszczania powierzchni.

Ołówek, linijkę i nożyczki wykorzystuje się do przygotowania folii do naklejenia na powierzchnie mebli. Ważne jest to by dokonać prawidłowego pomiaru i wycięcia folii. Żeby jednak folie trwale umocować na powierzchni mebli konieczne jest dokładne oczyszczenie ich powierzchni z kurzu i innych zanieczyszczeń, a także i odtłuszczenie – w innym wypadku folia może szybko zacząć odchodzić. Folie należy naklejać powoli, nie odklejając od razy całego papieru ochronnego. Każdy naklejony element foli przecieramy ściągaczką do wody by wycisnąć z pod foli powietrze. Najwięcej trudności sprawia naklejanie folii na obrzeżach mebli, w celu tym zwykle wykorzystywana jest okleiniarka do obrzeży, jednak i ręcznie można to zrobić podgrzewając folię za pomocą suszarki, wówczas łatwiej poddaje się kształtowaniu. W teorii naklejenie oleiny meblowej jest łatwe – w praktyce bardzo często folia przykleja się krzywo czy też pozostają bąbelki powietrza na jej powierzchni, dlatego zanim przejdziemy do odnawiania mebli, warto trochę poćwiczyć naklejanie folii na jakieś inne płaskie powierzchnie, które potem będzie można wyrzucić.

Krótko podsumowując

Starych mebli wcale nie trzeba wyrzucać, obecnie sposobów na ich odnowienie jest całkiem sporo. Rozwiązania te są o tyle proste i łatwo dostępny, że każdy może zrobić to we własnym zakresie, dzięki czemu niskim kosztem można nadać nowe oblicze starym meblom. 

Ten post ma jeden komentarz

 1. Ja swoje stare meble w kuchni okleiłam specjalną okleiną, której struktura przypominała nowoczesne meble z drewna. Tanim kosztem zmieniłam wygląd mebli w kuchni jak i9 całego pomieszczenia. Polecam!

Dodaj komentarz