Odpocznij od gospodarstwa – czyli gdzie na urlop?

Odpocznij od gospodarstwa – czyli gdzie na urlop?

Górskie tereny wabią turystów zarówno latem, jak i zimą. W górach można bowiem znaleźć zajęcie o każdej porze roku. Latem popularnością cieszą się górskie wędrówki i zwiedzanie, natomiast zimą jest okazja do uprawiania sportów takich jak narciarstwo. Jak zapewnić sobie pozytywny urlop w górach?

Miejsce pobytu, czyli Kudowa Zdrój czy Zakopane?

Kudowa ZdrójNa samym początku, przed wyruszeniem na wyprawę, trzeba zastanowić się oczywiście nad tym, które miejsce wybrać. W Polsce do wyboru jest wiele górskich szlaków. Jeśli chce się wybrać na spokojniejszą, mniej obciążającą wędrówkę pieszą, warto wybrać Góry Stołowe. Jeśli zaś ktoś jest bardziej wytrawnym piechurem, może zdecydować się na Tatry. Dodatkowo warto przemyśleć kwestie takie jak dodatkowe atrakcje. Zdarza się bowiem, że nie ma pogody i wówczas ciężko jest się wybrać na szlak. Warto mieć wtedy jakąś alternatywę, którą może być zwiedzanie pobliskiego dużego miasta. Kudowa Zdrój oferuje wiele atrakcji podobnie jak i Zakopane. Według strony www.willa-sudety.pl można zwiedzić w tych miastach niejedno muzeum, zjeść pyszne lokalne dania, a także posłuchać góralskiej muzyki. Kudowa Zdrój to na przykład Muzeum Zabawek i Kaplica Czaszek. Z kolei do Zakopanego wiele osób przyjeżdża, aby choć raz przejść po Krupówkach i zaopatrzyć się w pamiątki. Zimą też warto mieć jakieś „miejsce wypadowe”, aby nieco urozmaicić sobie czas.

Zima i lato w górach

tatryKażda pora roku ma swój urok, szczególnie wśród górskich szczytów. Warto więc zastanowić się nad tym, na czym człowiekowi zależy. Na portalu www.portalgorski.pl można znaleźć radę, że jeśli woli się spędzać czas na górskich wędrówkach, lepiej wybrać lato lub inny czas, kiedy w górach nie ma śniegu. Z pewnością spacery nie wymagają takich umiejętności jak narciarstwo, choć także trzeba się odpowiednio wyposażyć nim wybierze się na górski szklak. Ważne są przede wszystkim buty i ubranie „na cebulkę”. Z kolei zima to doskonała okazja do nauki jazdy na nartach czy snowboardzie. Według strony gorskaosada.pl zarówno osoby doświadczone, jak i całkowici laicy, mogą wybrać się w góry zimą. W większych miejscowościach przy popularnych trasach zjazdowych znajdzie się niejedna szkółka narciarska czy będzie możliwość skorzystania z pomocy profesjonalnego instruktora jazdy. Taka aktywna forma wypoczynku jest bardzo ciekawą odmianą, która może się spodobać wielu osobom. Jeśli nie stać kogoś na nabycie potrzebnego sprzętu, można go wypożyczyć zarówno w górach, jak i przed wyjazdem. Obecnie działa bowiem wiele wypożyczalni i serwisów sprzętu narciarskiego. Każdy więc może wybrać się w góry także zimą. Jeśli wcześniej nie korzystało się ze snowboardu czy nart, nie warto ich kupować. Lepiej najpierw sprawdzić czy danej osobie spodoba się dana forma spędzania czasu.

Rezerwacja noclegu – o czym warto pamiętać?

noclegJedną z ważniejszych rzeczy podczas planowania urlopu jest zapewnienie sobie noclegu. w tym mogą pomóc specjalne portale, jak np. hrs.com. Niektórzy wolą podejść do tego spontanicznie i jadą w góry bez rezerwowania sobie wcześniej miejsca do spania. Trzeba jednak pamiętać, że wiąże się to z ryzykiem. Szczególnie w czasie wakacji letnich i zimowych może być problem ze znalezieniem noclegu z dnia na dzień. Lepiej zarezerwować sobie wcześniej atrakcyjny domek w górach. Wtedy ma się duży wybór lokalizacji i można znaleźć miejsce nawet bardzo blisko wyciągu czy też trasy pieszej wędrówki. Szczególnie warto wybrać właśnie domki w górach, gdyż mieszkając w nich można doświadczyć niespotykanej gdzie indziej, górskiej atmosfery. Niektórzy wolą jednak bardziej typowe pensjonaty, gdyż mogą się one okazać po prostu tańsze. By mieć możliwość wyboru trzeba jednak przede wszystkim odpowiednio wcześniej zająć się rezerwacją. Wtedy można przebierać w różnych ofertach. Decydując się na nocleg, trzeba sprawdzić:

  • komfort,
  • cenę,
  • odległości od kluczowych miejsc,
  • dostępność wyżywienia,
  • wielkość pokoi i ich dostępność.

Odwiedziny w sklepie turystycznym

sklep turystycznyKolejny etap przygotowań do wyjazdu to spakowanie wszelkich potrzebnych rzeczy. Jeśli nie posiada się odpowiedniego wyposażenia, trzeba się w nie zaopatrzyć w sklepie turystycznym. Na rynku można znaleźc ich wiele, przykładme jest na pewno http://silesiasports.euZ pewnością potrzebny będzie sprzęt dostosowany do danej pory roku i planowanej aktywności. Kiedy wyjazd ma odbyć się w okresie letnim, przyda się dobry plecak, a także buty trekkingowe, dzięki którym niestraszne będą górskie wędrówki. Poza tym można zaopatrzyć się w dobrej jakości namioty, jeśli planuje się jechać w jakieś miejsce „w ciemno” albo po prostu nie planuje się nocować pod dachem. Zimą z kolei przydadzą się narty czy snowboard. Warto pamiętać także o goglach i ciepłym, aczkolwiek przewiewnym ubraniu. Personel sklepu z pewnością doradzi, co szczególnie warto mieć ze sobą podczas konkretnej wyprawy.

Podsumowanie

Wyjazd w góry to zawsze ciekawa opcja. Trzeba tylko zastanowić się nad tym, co chce się tam robić. Być może jazda na nartach będzie dla niektórych osób zbyt kłopotliwa. Nie ma więc problemu, aby wybrać urokliwe górskie miasteczko w pobliżu mniej obciążających organizm szlaków do pieszych wędrówek. Jeśli ma się jasny plan wyjazdu, z pewnością i latem, i zimą, będzie on udany. Ważna jest tylko dobra organizacja i wyposażenie się w potrzebny sprzęt.

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz