Odpowiednia pozycja detalu w cyklu produkcyjnym

Odpowiednia pozycja detalu w cyklu produkcyjnym

W układach sterujących oprócz siłowników stosowane są także ustawniki pozycyjne zwane potocznie pozycjonerami. Ich rola polega na zapewnieniu odpowiedniego położenia tłoka jako odpowiedź na zadany sygnał sterujący. Do sterowania wykorzystują najczęściej siłowniki pneumatyczne, co przekłada się na tanie koszty eksploatacji, cichą pracę i precyzyjne ustawianie zadanych wartości.

Precyzja sterowania w układach pneumatycznych

pozycjonerySterować można nie tylko powietrzem. Pomijając sterowanie za pomocą sprężonego powietrza, spośród dostępnych metod sterowania wyróżnić możemy sterowanie sygnałem prądowym, które jest najczęściej stosowanym rodzajem sterowania lub sygnałem napięciowym. Sterowanie tylko siłownikiem nie zawsze jest dokładne, dlatego stosuje się pozycjonery aby zwiększyć precyzję regulacji procesu produkcyjnego. Ustawnik pozycyjny pozwala również na obracanie detali w cyklu produkcyjnym. Montowane w automatycznych układach zrobotyzowanych mogą być zarządzane jako dodatkowe osie robota pracującego na linii produkcyjnej. Pozycjonery można łatwo dopasować do indywidualnych potrzeb, ponieważ na rynku dostępne są wersje o różnym udźwigu. Również podział ze względu na liczbę współpracujących osi pozwala dobrać odpowiednie urządzenie do naszych potrzeb. Najprostsze w budowie pozycjonery jednoosiowe pozwalają na wykonywanie najprostszych czynności na linii produkcyjnej. Pozycjoner z dwoma osiami obrotu umożliwia ułożenie elementów roboczych w cyklu produkcyjnym oraz pozwala rozbudować stanowisko pracy. Ciekawą odmianą pozycjonerów są stoły obrotowe, które pozwalają na kątowe pozycjonowanie detali podczas cyklu produkcyjnego. Najczęściej stosowane są podczas obróbki w stacjach zautomatyzowanych takich jak obrabiarki numeryczne cnc. Niektóre pozycjonery wyposażone są w specjalne dławiki zasilania, dzięki którym możliwe jest spowolnienie układu pneumatycznego. Przekłada się to na poprawę precyzji sterowania.

Podsumowując ustawniki pozycyjne są ważnymi elementami każdego układu sterującego zintegrowanego z linią produkcyjną. Ułatwiają one pracę na zrobotyzowanych stacjach, a poprzez swoją budowę mogą być stosowane w miejscach takich jak stoły spawalnicze. Pozycjoner może myć opcjonalnie wyposażony w manometry kontrolne, które na bieżąco mierzą ciśnienie zasilania i sterowana.