Odpowiednio wcześnie pomyśl o turnusie

Odpowiednio wcześnie pomyśl o turnusie

Jeśli liczysz na wyjazd na turnus rehabilitacyjny, pamiętaj o kilku formalnościach, których należy przypilnować. Szczególnie w sytuacji, jeśli masz nadzieję na dofinansowanie. Dotację można otrzymać z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Należy jednak złożyć wniosek.

Zdobądź dofinansowanie na turnus rehabilitacyjny

turnusy rehabilitacyjne z dofinansowaniemWyjazdy na turnusy rehabilitacyjne dotyczą osób z niepełnosprawnościami i problemami zdrowotnymi różnego typu, od kłopotów z narządami ruchu, przez choroby układu krążenia czy oddechowego, po problemy ze wzrokiem. To tylko część ze schorzeń, które można rehabilitować podczas wyjazdu. Możliwości turnusów jest wiele – morze, góry, jeziora. Ośrodek, który wybierze osoba niepełnosprawna, musi jednak specjalizować się w leczeniu konkretnych dolegliwości oraz być na zatwierdzonej liście. Kwota dofinansowania zależy od stopnia niepełnosprawności, a także od miejsca, w które się wyjeżdża czy pory roku, na którą planowane są turnusy rehabilitacyjne z dofinansowaniem. Co zrobić, by dostać dotację? Przede wszystkim potrzebne jest skierowanie od lekarza, a potem należy złożyć wniosek w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. W tej instytucji konieczne będzie przedstawienie orzeczenia o niepełnosprawności i oświadczenia o wysokości dochodu. Od tego ostatniego zależy, jakie dofinansowanie otrzyma osoba z niepełnosprawnością. Jest także szansa na dofinansowanie do opiekuna – to dla osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności lub wnioskujących w wieku do 16 lat.

Dzięki dofinansowaniu z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych można wyjechać na turnus za naprawdę niewielką kwotę. Zalet takiego wyjazdu jest mnóstwo. To nie tylko rehabilitacja i praca nad poprawą zdrowia, ale również odpoczynek i kontakt z innymi osobami, co wpływa na aktywność społeczną.