Okresowa legalizacja i sprawdzenie wagi samochodowej

Okresowa legalizacja i sprawdzenie wagi samochodowej

Rzetelny pomiar załadunku i ciężaru auta jest warunkiem koniecznym, by firma działała sprawnie. Ustawa o miarach wyraźnie wskazuje, iż wszystkie wagi użytkowane dla celów publicznych, podlegały legalizacji, czyli prawnej kontroli metrologicznej. Wykonują ją specjalistyczne przedsiębiorstwa, które, np. zajmują się zarówno produkcją, montażem, jak i serwisem wag.

Obowiązek prawny i bezpieczeństwo – o legalizacji wag

legalizacja wagi samochodowejNajczęściej przeglądów okresowych, wag samochodowych, dokonują przedsiębiorstwa, które same te wago produkują. Wiąże się to z podstawowym zadaniem tych firm. Zanim waga trafi na rynek i do użytkowników, musi zostać odpowiednio przygotowana, wykalibrowana i spełniać wyśrubowane normy. W przypadku wag dla samochodów osobowych, autobusów, ciężarówek, to bardzo ważne, by tonaż aut wyświetlał się poprawnie. Pierwsza legalizacja wagi ma miejsce po produkcji, zanim zacznie być użytkowana. Określamy ten proces jako pierwotna legalizacja wagi samochodowej. Każda kolejna legalizacja oparta jest na równie specjalistycznych czynnościach, które mają na celu wykrycie najdrobniejszych usterek i w porę naprawienie ich. Firmy dokonujące legalizacji wag, posiadają sprawny i szybki serwis, w którym w razie potrzeby dokonamy niezbędnych napraw. Możliwa jest także modernizacja wagi. Wagi najazdowe, mobilne, betonowe i betonowo – stalowe oraz betonowe, zagłębiane, każdy rodzaj wymaga uzgodnienia z normami miar obowiązującymi w Polsce i na terenie Unii Europejskiej.

Przed upływem terminu, określającego dopuszczenie wagi do użytku publicznego, należy zaplanować i przeprowadzić kolejny przegląd legalizacyjny. Wykonują go specjalistyczne firmy zajmujące się produkcją, montażem, bądź serwisem wag samochodowych różnego typu: najazdowych i zagłębianych, stalowych i betonowych.