Precyzyjne maszyny wytrzymałościowe

Precyzyjne maszyny wytrzymałościowe

Od pewnego czasu spotykam się z Marcinem, który niedawno obronił tytuł inżyniera. Nie ukrywam, że choć bardzo się kochamy i zawsze znajdujemy mimo wszystko wspólny język, to jednak nie zmienia to faktu, że niektóre nasze sfery życia siłą rzeczy zmuszeni jesteśmy zachować dla siebie. Nie jestem umysłem ścisłym, zawsze miałam spore trudności z matematyką, fizyką czy chemią. Nic więc dziwnego w tym, że ostatecznie zdecydowałam się na studia humanistyczne. Postać Marcina zaintrygowała mnie jednak do tego stopnia, że zapragnęłam choćby trochę zagłębić się w jego świecie. Pewnego dnia odwiedziłam go więc na budowie. 

Do czego służą maszyny wytrzymałościowe? 

maszyna wytrzymałościowaTego pamiętnego dnia postanowiłam odwiedzić mojego ukochanego w pracy. Pamiętam, że było to wyjątkowo letni i słoneczny dzień, ponieważ wszyscy pracownicy budowy, których pracą koordynował właśnie Marcin, znajdowali się na zewnątrz. Gdy tylko ujrzałam Marcina zwróciłam uwagę na to, że ślęczy on nad nieznanym mi urządzeniem, która swym wyglądem przywodziła mi na myśl gilotynę. Marcin zapewnił mnie jednak o tym, że maszyna wytrzymałościowa, którą wówczas oglądaliśmy, jest całkowicie bezpieczną maszyną, za pomocą której bada się wytrzymałość przeróżnych materiałów. Dowiedziałam się również tego, że badanie wytrzymałości materiałów jest niezwykle ważne, ponieważ dzięki niemu można ustalić czy dany materiał będzie można wykorzystać podczas budowy. Przyznam, że nie zdawałam sobie sprawy z tego, że urządzenie to jest aż tak bardzo precyzyjne w pomiarach. Na własne oczy widziałam, jak miłość mojego życia bada pomiar twardości betonu, który miał zostać użyty jako główne podwaliny elewacji. Badanie to pozwala wykryć wszelkie nieprawidłowości konstrukcyjne, dzięki czemu inżynierzy nadzorujący budowę mogą oszacować czy dany budynek będzie można oddać do użytku. 

Nie ukrywam, że gdy Marcin opowiadał mi o tym wszystkim z taką pasją, to choć niespecjalnie zdawałam sobie sprawę z tego co właściwie do mnie owi, to jednak moje serce instynktownie zabiło szybciej. Kto wie, być może pewnego dnia sprawimy sobie tego typu maszynę wytrzymałościową na wyłączność. W końcu to ona na swój sposób scementowała nasze uczucie i przyczyniła się do tego, że wreszcie potrafimy ze sobą rozmawiać o również o naszych zainteresowaniach.