Rolniku, czy wiesz jak zadbać o rozwój dziecka od najmłodszych lat?

Rolniku, czy wiesz jak zadbać o rozwój dziecka od najmłodszych lat?

Posiadanie dzieci wiąże się ciągłą troską o ich dobro. Dlatego też prawie każdy rodzic dba o prawidłowy rozwój swojej pociechy. Jednym z czynników które pomagają dziecku w rozwoju jest zabawa. To właśnie dzięki niej poznaje ono świat, uczy się nowych umiejętności, zdobywa ciekawe informacje a przede wszystkim dobrze się bawi. Na rynku dostępnych jest wiele przeróżnych zabawek, które pomagają w rozwoju dziecka. Jednak bardzo ważną rzeczą jest to aby były one dopasowane do wieku naszej pociechy i posiadały wszystkie niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa, dzięki którym będziemy mieli pewność, że podczas zabawy naszemu dziecku nie stanie się krzywda. Jak więc zadbać o prawidłowy rozwój dziecka od najmłodszych lat?

Ciekawski maluch czyli zabawki dla najmłodszych

zabawki edukacyjneJeżeli nasza pociecha posiada zaledwie kilka miesięcy, najlepszym rozwiązaniem okażą się zabawki edukacyjne dla dzieci, które dzięki swej prostocie dostarczą naszemu maluchowi nie tylko dobrej zabawy lecz także podstawowych informacji o świecie. Według informacji z portalu www.zabawkowicz.pl to właśnie one przyczynią się do:

  • wyostrzenia zmysłów słuchu i wzroku,
  • zwiększenia motoryczności ciała,
  • kontroli nad wykonywanymi ruchami,
  • poznawania świata zewnętrznego.

Wszystko to sprawi, że dziecko będzie nie tylko czerpało radość z zabawy ale również zdobędzie podstawową wiedzę o otaczającym go świecie. Do takich zabawek edukacyjnych należą materiałowe klocki, kaczuszki do kąpieli, książeczki z odgłosami zwierząt, zabawkowe instrumenty czy pluszaki. Decydując się na takie zabawki, powinniśmy przede wszystkim sprawdzić z jakiego materiału zostały one wykonane a także czy posiadają wszelkie niezbędne atesty bezpieczeństwa. Dzieci do 1 roku życia powinny bawić się zabawkami przede wszystkim lekkimi i nieposiadającymi ostrych krawędzi, co zwiększy ich bezpieczeństwo podczas zabawy. Takie zabawki najlepiej jeżeli będą wykonane z miękkich materiałów, co pozwoli na ich odświeżenie, zapobiegając tym samym rozwojowi na ich powierzchni niechcianych bakterii i wirusów.

Umiejętność myślenia – kreatywne zabawki dziecięce

zabawki edukacyjneKiedy nasz maluch zacznie już chodzić i jego ciekawość świata wzrośnie, powinniśmy pomyśleć o zakupie takich zabawek, które pozwolą ujawnić ukryte w nich talenty. Zabawki kreatywne dla dzieci poza dostarczeniem dużej porcji rozrywki sprawią, iż nasze dziecko będzie musiało trochę się natrudzić aby móc w pełni wykorzystać możliwości danej zabawki. Do takich zabawek należą między innymi układanki, puzzle, zestawy z plasteliny lub modeliny czy tablice z brakującymi elementami. Wszystkie one przyczynią się do rozwoju myślenia oraz poprawienia zdolności manualnych. Warto pamiętać aby wszystkie zabawki były bezpieczne dla dziecka, ponieważ jak wiadomo każdy maluch lubi eksperymentować, co w konsekwencji może skończyć się wypadkiem podczas zabawy. Dlatego też takie zabawki powinny być dużych rozmiarów, tak aby dziecko nie miało możliwości połknięcia któregoś z elementów.

Układanki i puzzle czyli zabawa dla przedszkolaków

puzzleW artykułach na portalu www.egodziecka.pl można znaleźć, że dzieci od 5 do 7 roku życia mają nabyte już prawie wszystkie podstawowe umiejętności i bardzo dobrze wyostrzone wszystkie zmysły. Dzięki temu znają zasady bezpiecznej zabawy co pozwala na czerpanie z niej jak najwięcej radości. Dlatego też dobrym rozwiązaniem okażą się klocki lego. Na rynku dostępne są one w przeróżnych zestawach zarówno dla chłopców jak i dziewczynek. Takie klocki umożliwiają budowanie wielu różnorodnych makiet takich jak szpitale, lotniska, modele wozów czy miast, dzięki czemu dziecko będzie się nie tylko świetnie bawić lecz także podczas zabawy zostanie uruchomiona jego wyobraźnia. Zabawa klockami lego wymaga poświęcenia większej ilości czasu co sprawia, że dzieci wyrabiają w sobie cierpliwość i dokładność. Alternatywą dla tego typu zabawek okażą się puzzle trefl które sprawią, że nasze dziecko będzie mogło ułożyć postaci ze swoich ulubionych bajek, dzięki czemu podczas układania będzie czerpało jeszcze więcej przyjemności.

Nauka poprzez zabawę – gry zespołowe

gry karcianeGdy nasze dziecko rozpoczęło już edukację w szkole podstawowej, idealnym rozwiązaniem na zabawę okażą się gry planszowe. Dzięki nim możemy spędzić więcej czasu razem z naszymi pociechami a także zadbać o to by wyrobiły one w sobie umiejętność pracy w zespole oraz logicznego myślenia. Kolejnym dobrym pomysłem są gry karciane. Sprawią one, że nasze dziecko nauczy się bardziej strategicznego myślenia, co przełoży się na rozwój jego umysłu.

Podsumowanie

Rozwój dziecka jest bardzo istotną kwestią, gdyż to właśnie dzięki niemu przygotowuje się do życia oraz zdobywa nowe umiejętności. Dlatego dobierając zabawki warto pomyśleć aby przede wszystkim były one dostosowane do jego wieku a także stanowiły wkład w jego rozwój.  

Dodaj komentarz