Skutki zaniedbania rozrządu w samochodzie

Skutki zaniedbania rozrządu w samochodzie

Aby silnik działał, wszystkie jego elementy muszą wykonywać swoje funkcje w bardzo precyzyjnych odstępach czasu w stosunku do ruchu tłoka. Aby to osiągnąć, używany jest komponent zwany rozrządem samochodu. Łańcuch rozrządu jest kluczowym komponentem silnika spalinowego. Jego zadaniem jest utrzymanie prędkości obrotowej wałka rozrządu i wału korbowego z tą samą prędkością. Dzięki temu zawory silnika mogą się otwierać i zamykać we właściwym czasie.

Regularne wymiany elementów rozrządu to konieczność

kompletny rozrząd citroen c5Zawory silnika są odpowiedzialne za umożliwienie przepływu powietrza i paliwa do wewnętrznej komory spalania. Silnik potrzebuje odpowiedniej ilości mieszanki powietrza i paliwa, aby mógł się poruszać. W ten sposób można wygenerować odpowiednią ilość mocy, aby spełnić wymagania pojazdu. Jeśli łańcuch rozrządu miałby się zepsuć, zagroziłoby to całemu procesowi wewnętrznego spalania. Oznacza to, że nie będzie już w możliwości prowadzenia pojazdu. Gdy łańcuch rozrządu ulegnie uszkodzeniu podczas jazdy, zależy to od tego, czy silnik jest interferencyjny, czy jest to silnik bez interferencji. Bez względu na rodzaj silnika, zepsuty łańcuch rozrządu spowoduje natychmiastowe zatrzymanie silnika i wyłączenie zapłonu. Kiedy masz silnik interferencyjny, suw tłoka i zaworu zużywa ten sam obszar cylindra. Łańcuch czasowy uniemożliwia im łączenie się. Jednakże, jeśli łańcuch rozrządu ulegnie uszkodzeniu, tłok i zawór będą się zderzały. Rezultatem będzie uszkodzenie głowicy cylindra, zaworu, tłoku, cylindra lub wałka rozrządu. Są to bardzo drogie przedmioty do naprawy lub wymiany. Prawdopodobnie lepiej byłoby kupić nowy silnik lub wymienić samochód na nowy. Kompletny rozrząd Citroen C5 nie jest drogi, więc jeśli prowadzisz to auto, zapisuj daty kolejnych przeglądów i napraw, aby móc w pełni cieszyć się ze sprawnego auta.

Bardzo ważne jest dbanie o stan rozrządu samochodu. Regularne przeglądy i wymiana paska lub łańcucha zapobiegnie sytuacjom uszkodzenia silnika podczas zerwania się tych elementów. Nie warto odkładać wymiany rozrządu w czasie, gdyż może to mieć bardzo fatalne skutki. Należy dostosować kolejne przeglądy do zaleceń producenta auta dołączonych w instrukcji obsługi pojazdu. Dzięki temu pewność, że elementy rozrządu nie ulegną zniszczeniu, będzie duża.