Sposoby przechowywania w rolnictwie i hodowli

Sposoby przechowywania w rolnictwie i hodowli

Płody rolne są bardzo ważną częścią podczas hodowli. Rolnictwo to z całą pewnością nie jest łatwą dziedziną i trzeba posiadać wiedzę, aby odnosić pewnego rodzaju powodzenie. Kiedy w grę wchodzi i hodowla i uprawa roli zdecydowanie bardzo dużo będzie zależało od posiadanego sprzętu. Usprawnia on działania i sprawia, że są bardzie efektywne. Jednak o czym jeszcze nie powinno się zapominać podczas prowadzenia gospodarstwa rolnego?

Hale gospodarcze – zaplecze maszynowe gospodarstwa

Hale gospodarczeZaczynając od początku z całą pewnością należy wymienić kilka istotnych podczas uprawy roślin i hodowli sprzętów rolniczych. Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że dzisiaj wszystko się automatyzuje. Można sobie wyobrazić, że jeśli i uprawa i chów ma być wydajny, musimy inwestować w gospodarstwo i czynić regularny rozwój. Nie da się ukryć, że wokół nas postęp jest widoczny na każdym kroku. Dlatego właśnie, aby móc zarabiać na gospodarstwie z całą pewnością należy rozważyć kilka nowoczesnych rozwiązań. Zdecydowanie każdemu gospodarzowi będzie potrzebny ciągnik. Maszyna ta ma możliwość współpracowania z wieloma innymi, dlatego właśnie jest częścią nieodłączną. Jeśli mówimy o prowadzeniu hodowli zwierzęcej nie można również pominąć wszelkich sprzętów wymaganych do uprawiania ziemi. Będą to rożnego rodzaju pługi czy też siewniki i opryskiwacze. Posiadanie budynku inwentarskiego będzie również związane z kupnem i obsługą specyficznych urządzeń. Będą one ułatwiały zajmowanie się trzodą chlewną czy też bydłem. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że bez wątpienia przechowywanie takiego rodzaju sprzętu będzie również wymagające. Dlatego właśnie na terenie gospodarstw z dużą ilością sprzętów gospodarskich niezbędna będzie wybudowana hala gospodarcza. W tym celu firmy takie jak hupro.pl na pewno pomogą nam z wybudowaniem takiego obiektu. Oczywiście każdy może jej używać w rozmaity i różny sposób. Pewne jest, że będzie to doskonały sposób na bezpieczne przechowywanie sprzętów i na ochronę ich przez warunkami atmosferycznymi. Korzysta się dzisiaj co raz częściej z możliwości jakie dają hale modułowe. Oczywiście ich przeznaczenie nie różni się w zasadzie niczym od innych. Jedyna różnica i to zasadnicza będzie widoczna w sposobie stawiania hali. Hale modułowe stawia się o wiele szybciej i jest to bardzo praktyczne.

Rękaw foliowy i skuteczne przechowywanie ziaren

Rękaw foliowyJednak zdajemy sobie sprawę z tego, że gospodarstwo to nie tylko maszyny. Oczywiście nie da się prowadzić hodowli zwierzęcej bez posiadania większych ilości płodów rolnych. Oczywiście są rolnicy, którzy korzystają jedynie z płodów zakupionych od innych rolników czy też z centrów hurtowych nasion. Jednak jest to dość nieopłacalne. Dlatego właśnie korzystając z możliwości maszyn i potencjału ziemi uprawia się rośliny okopowe i zbożowe. Jeśli chodzi o trzodę chlewną z całą pewnością zbożowe wystarczą. Trzoda chlewna żywi się zazwyczaj paszami różnego rodzaju. Pasze mogą pochodzić z mieszanek lub mogą zostać wytworzone w naszych gospodarstwach. W tym miejscu pojawia się zatem potrzeba przechowywania paszy. Niezawodne w tym przypadku okazują się być silosy paszowe. Panują w nich doskonałe do długotrwałego przechowywania warunki, a dodatkowo pasza może być rozprowadzana po korytach w sposób zautomatyzowany. Jednak co z przechowywaniem całych ziaren? Oczywiście nie ma powodów, aby i w tym przypadku nie korzystać z silosów. Jednak co raz większym zainteresowaniem cieszą się również inne sposoby przechowywania w rolnictwie. Jednym z nich jest z całą pewnością rękaw foliowy. Producenci rękawów w tym agrogen.pl prześcigają się w ulepszanych każdego dnia parametrach fizycznych rękawów. Jednak trzeba wyjść z założenia, że sam sposób przechowywania ziaren czy również roślin okopowych w rękawach jest bezpieczny. Czy o czymś jeszcze w tym miejscu warto wspomnieć? Nie można zapominać również o przechowywaniu płodów rolnych w pryzmach. Oczywiście wymagają one ówczesnego przygotowania, a pryzmę najlepiej formować w wybetonowanym korycie. Może się okazać, że nie będziemy mieli na to ani czasu, ani miejsca. Często również jeśli chodzi o ziarna to przechowywane są w suszarniach. Jednak suszarnie to bardzo duże inwestycje i możne je spotkać w gospodarstwa o kilkuset hektarach ziemi uprawnej.

Worki do kiszonek – sposoby na zakiszanie

Worki do kiszonekMusimy jeszcze powiedzieć kilka ważnych słów odnośnie przechowywaniu pozostałych pasz. Oprócz ziarna w gospodarstwa co raz częściej produkuje się kiszonki różnego rodzaju. Przede wszystkim będzie to dotyczyło karmienia bydła. Podczas hodowli bydła potrzebna jest pasza o bardzo wysokiej wartości energetycznej. Najważniejsze jest w hodowli bydła to, aby osobniki przybierały na wadze, ale masy mięśniowej nie tuszy włączając w to pokrywę tłuszczową. Takie tusze będą o wiele bardziej opłacalne w sprzedaży. Kiszonki robi się zwyczajowo z kukurydzy, jednak niektórzy decydują się równie dobrze na sianokiszonki. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że te dwa rodzaje kiszonek trzeba przechowywać w inny sposób. Jakie formy materiałów do kiszenia możemy wybrać? Przykładowo firma sklep.indiver.pl oferuje

  • worki do sianokiszonki,
  • folie do owijarek,
  • folie do kiszonek,
  • rękawy foliowe.

Do wytworzenia sianokiszonki i do jej bezpiecznego przechowywania niezbędna będzie folia do sianokiszonki. To ona stwarza takie warunki, ze sianokiszonka przez długi czas nie ulega psuciu. Jednak można również rozważyć kilka innych możliwości. W przypadku sianokiszonki w użycie wchodzą również worki do kiszonek. Można jednoznacznie stwierdzić, że znajdują one szersze zastosowanie w sianokiszonkach, aniżeli w kiszonkach. Do wytwarzania kiszonek z kukurydzy niezastąpiona będzie folia do kiszonek, zazwyczaj kolor czarny. Ona również wytwarza warunki idealne do przechowywanie kiszonek nawet ponad rok.

Nawozy aminokwasowe – ich przechowywanie i stosowanie

Nawozy aminokwasoweSkoro kwestię płodów rolnych i maszyn rolniczych mamy omówioną, nie pozostaje nic innego jak przystąpić do omawiania sposobów na przechowywanie środków ochrony roślin. Oczywiście zdajemy sobie doskonale sprawę z tego, że są to substancje, które mogą stworzyć pewnego rodzaju zagrożenie. Na portalu http://www.farmer.pl można znaleźć wiele informacji, że zdecydowanie to również od ich prawidłowego przechowywania będą zależały ich prawidłowe właściwości i jakość. Musimy rozróżnić nawozy na te granulowane i na te w formie płynnej. Zdecydowanie trudniejsze do bezpiecznego przechowywania będą te nawozy płynne. Dla przykładu można podać, że są to nawozy aminokwasowe. W tym przypadku powinniśmy dysponować specjalnymi zbiornikami do nawozów. Jeśli używamy znikomych ilości i to raz w roku, oczywiście można przechować nawóz w baniaku od producenta. Jednak jeśli nawozy kupujemy w ilościach hurtowych zbiornik będzie niezbędny. Sypkie nawozy to już nie taka skomplikowana sprawa. W tej kwestii będzie trzeba dbać jedynie o prawidłową wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym nawozy są przechowywane. Oczywiście producenci również oferują nam nawozy w specjalnie dobranych opakowaniach foliowych. To eliminuje ryzyko wystąpienia jakichkolwiek wad w nawozie. Nie da się ukryć, że jeśli warunki przechowywania czyli wilgotność i temperatura będą odpowiednie to i jakość nawozów pozostanie bez zmian.

Podsumowanie

Prawidłowe metody przechowywania w rolnictwie to z całą pewnością bardzo ważna kwestia. Oczywiście sposób przechowywania będzie zależny od tego z jakim materiałem mamy do czynienia. W każdym jednak przypadku należy pamiętać o tym, że najważniejsze będzie utrzymywanie odpowiednich warunków przechowywania. Będzie to oczywiście pomagało w zwiększaniu ochrony magazynowanych elementów.

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Folie do kiszonki to świetny wynalazek. Dzięki nim siano nie zajmuje już tyle miejsca co dawniej. do tego wytwarzanie kiszonki dzięki nim jest o wiele łatwiejsze.

  2. Świetny artykuł! Obecnie jest wiele metod na przechowywanie zbiorów i dzięki nim wspomniane zbiory nie zajmują tyle miejsca, co dawniej.

Dodaj komentarz