Szybki zwrot zagranicznego VAT-u w 2 prostych krokach

Szybki zwrot zagranicznego VAT-u w 2 prostych krokach

Często podróżujesz służbowo? Prowadzisz działalność gospodarczą lub spółkę i jesteś czynnym płatnikiem VAT? Twoje roczne obroty przekraczają kwotę 200 000 zł? Jeżeli udało Ci się odpowiedzieć twierdząco chociaż na dwa ostatnie pytania, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Dziś przygotowałam krótki poradnik, który pomoże Ci szybko i sprawnie rozliczyć się z podatku VAT za granicą i uzyskać szybki zwrot na rachunek bankowy.

Wszystko co musisz wiedzieć rozliczając zagraniczny VAT

szybki zwrot podatku vat z zagranicyO zwrot podatku zza granicy możesz wnioskować  do 30 września w roku, w którym rozliczasz się w rocznej deklaracji PIT. Jeśli w ramach prowadzonej przez Ciebie firmy w koszty uzyskania przychodów wliczasz zakup paliwa oraz inne wydatki związane z eksploatacją środków transportu (w tym ich wynajmem) a także opłaty za przejazdy autostradą lub innymi płatnymi ciągami komunikacyjnymi, masz prawo złożyć wniosek o zwrot nadpłaty podatku VAT. O zwrot możesz starać się także z tytułu wydatków poniesionych na zakwaterowanie, udział w targach czy żywność i jedzenie w restauracji. Ponadto, w rocznym zeznaniu podatkowym masz prawo uwzględnić zakup tzw. towarów luksusowych ze stawką opodatkowania 23%, rozrywkę oraz artykuły reprezentacyjne, takie jak np. strój służbowy oraz wiele innych artykułów, których wykaz znajdziesz na stronie Komisji Europejskiej oraz witrynie Ministerstwa Finansów. Jeżeli interesuje Cię szybki zwrot podatku VAT z zagranicy, to w pierwszej kolejności powinieneś przygotować deklarację VAT- REF, którą możesz złożyć za pośrednictwem rządowej strony internetowej, używając e- deklaracji. Twoja deklaracja w ciągu 72 godzin powinna zostać przeprocesowana przez system i uzyskać właściwy status rozliczenia. W rozliczeniu dobrze jest podać adres poczty elektronicznej, ponieważ zdarza się, że państwo członkowskie UE do którego wnioskujemy o zwrot nadpłaty VAT może zażądać udziału w procesie pełnomocnika lub poprosi o przesłanie odpowiednich dokumentów finansowych (faktur), potwierdzających faktycznie poniesione koszty. Druk o ustalenie pełnomocnictwa znajdziesz w załączniku do deklaracji, a może nim być każda osoba posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych lub tzw. pełnomocnik profesjonalny, którym może zostać księgowa, radca prawny, rzecznik patentowy etc.

Na zwrot z podatku poczekasz do 10 dni od daty otrzymania informacji na temat poprawnego rozliczenia. Jeżeli Twoja deklaracja zostanie rozpatrzona pozytywnie, zwrotu na konto możesz spodziewać się już po 4 miesiącach od daty złożenia zeznania podatkowego, jeżeli natomiast państwo zwrotu zażąda od Ciebie będzie to okres od 2 miesięcy, jednak nie dłuższy niż 6 miesięcy. W najbardziej skomplikowanych sytuacjach, kiedy po raz kolejny zostaniesz poproszony o dostarczenie dodatkowych dokumentów cały proces może potrwać nawet do 8 miesięcy.