Własna elektrownia wiatrowa przy gospodarstwie

Własna elektrownia wiatrowa przy gospodarstwie

Wykorzystywanie zielonej energii staję się coraz popularniejsze, nie wszystkie jednak systemy pozwalające na jej pozyskanie i wykorzystanie cieszą się równą popularnością. W dużej mierze wynika to z braku wiedzy na ten temat. W tym artykule postaramy się przybliżyć rozwiązanie jakim jest przydomowa elektrownia wiatrowa.

Własna elektrownia wiatrowa – co należy wiedzieć

elektrownia wiatrowaWłasne elektrownie wiatrowe to rozwiązanie stosunkowo rzadko spotykane w Polsce, wynika to w dużej mierze z tego, że ich efektywność bywa zmienna, a także z powodu ograniczeń związanych z możliwość ich montażu. Według strony wlasnyprad.eu na ich efektywność przekładają się takie czynniki jak:

  • ukształtowanie terenu (góry, wzgórza, przełęcze, skarpy, doliny
  • intensywność wiatru na danym obszarze
  • ilość przeszkód (budynki, drzewa)

W związku z czym turbiny wiatrowe zwykle wykorzystuje się w przypadku domów jednorodzinnych wolnostąjących, położonych na otwartej przestrzeni z dala od miast. Ponadto instalacje te najlepiej współgrają z domami pasywnymi o niskim zapotrzebowaniu na energie. W przypadku standardowych domów ilość energii wytwarzanej przez wiatrak może się okazać nie wystarczająca by pokryć całe zapotrzebowanie gospodarstwa domowego. Dodatkowo jak już wspomnianie zostało efektywność turbin wiatrowych jest zmienna – zależna od panujących warunków atmosferycznych. Niemniej nie stanowi to aż tak dużego problemu ponieważ energia wytwarzana za pomocą turbiny wiatrowej może być przechowywana. Zaznaczyć także należy, że aby wybudować przydomową elektrownie elektryczną konieczne jest posiadanie zezwolenia na budowę. Wynika to głównie z racji tego, że wysokość takiej konstrukcji może stanowić zagrożenie dla samolotów, więc nie tylko samo pozwolenie jest konieczne, ale także poprawne oznakowanie wiatraka. Ponadto z elektrowniami wiatrowymi związane jest zjawisko migotania cienia, które wiele osób zniechęca do wykorzystywania turbin wiatrowych.

Czy migotanie cienia jest zjawiskiem szkodliwym?

analiza migotania cieniaZjawisko migotania cienia jest zjawiskiem występującym w najbliższej okolicy wiatraków czy też farm wiatrowych, nic nie wskazuje jednak na to, by zjawisko to miało mieć rzeczywiście jakikolwiek negatywny wpływ na zdrowie osób mieszkających w ich pobliżu. Na stronie www.windproject.pl można przeczytać, że zjawisko to może rzeczywiście być nieco uciążliwe, dlatego nosząc się z zamiarem budowy wiatraka watro zdecydować się na takie rozwiązanie jakim jest analiza migotania cienia. Analiza ta przy uwzględnieniu różnych czynników pozwala na określenie intensywności migania, żeby mogła ona być miarodajna wpierw powinna zostać przeprowadzona analiza przestrzenna, która to pozwoli określić wszystkie czynniki mające znaczenie dla analizy migotania cienia. W analizie tej uwzględnia się wysokość na jakiej postawiona ma być elektrownia wiatrowa, gdyż wpływa to na zasięg występowania zjawiska migotania cieni. Uwzględniane jest także zagospodarowanie terenu, wszystkie elementy ograniczające dostęp promieni słonecznych ograniczają także ryzyko wystąpienia migotania cieni. Ostatnim z uwzględnianych elementów jest widoczność. Na podstawie wszystkich tych danych tworzy się mapę miejsc w których może dojść do migotania, a także szacuje się w jakich godzinach zjawisko to może występować. Zaznaczyć trzeba, że nie ma żadnych norm, które mówiły by o jakiejś górnej granicy po przekroczeniu której budowa nie jest możliwa. Bieżmy jednak pod uwagę, źe jeśli nasilenie tego zjawiska będzie duże może stać się to dla nas uciążliwe.

Efektywność elektrowni wiatrowej

elektrownia wiatrowaIstotnym czynnikiem jaki należy wziąć pod uwagę zanim zdecydujemy się na wybudowanie elektrowni wiatrowej jest jej efektywność, to znaczy ilość prądu jaki wiatrak jest w stanie wyprodukować i zestawienie tego z zapotrzebowaniem domu. Na postawie wiadomości na portalu gramwzielone.pl wiadomo, że tak wiatrak wyposażony w standardową turbinę szacunkowo pozwala na oświetlenie średniego domu przez okres 6-10 godzin lub też na ogrzanie wody w podobnym czasie. W związku z czym należy się liczyć z tym, że przydomowa elektrownia wiatrowa nie umożliwi nam pełnego uniezależnienia się od dostaw prądu. Niemniej pamiętajmy o tym, że są to dane szacunkowe i mogą one być rożne w zależności od miejsca usytuowania elektrowni wiatrowej, rodzaju turbiny, wielkości domu itd. W związku z czym konieczna zwykle okazuje się analiza produktywności. Pozwala ona określić ile energii będzie produkował wiatrak w naszych warunkach i w jaki sposób przełoży się to na zapotrzebowanie na energie jakie zgłasza gospodarstwo domowe.

Sfinansowanie inwestycji – kredyt pod zastaw domu

dofinansowanieBudowa przydomowej elektrowni wiatrowej to duży koszt, wynika to głównie z racji tego, że ceny samych profesjonalnych wiatraków są dość wysokie. Fakt ten sprawia, że sfinansowanie takiej inwestycji z domowego budżetu może okazać się dość trudne. Niemniej uzyskanie funduszy na ten cel nie powinno być zbyt skomplikowanym Szybkim i praktycznym rozwiązaniem w tym względzie może się okazać pożyczka pod zastaw nieruchomości bez bik. Więcej o niej można na pewno znaleźć na stronie janvest.pl. Czytamy tam, że pozwala ona na uzyskanie dużej kwoty bez zbędnych formalności. Rozwiązanie to jest szczególnie korzystne dla osób, mających problem z zaciągniętej typowego kredyty hipotetycznego.

Krótko podsumowując

Inwestycja w przydomową elektrownie wiatrową to spory wydatek. Warto zatem zanim podejmiemy decyzje o jej budowie zapoznać się ze specyfika tego rodzaju instalacji, a także zorientować się jakie ma to wady i zalety.

Ten post ma jeden komentarz

  1. Inwestowanie w pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł jest zawsze dobrym pomysłem, ja w swoim gospodarstwie zamontowałem kolektory słoneczne, dzięki którym mam ciepła wodę. Na szczęście dostałem dofinansowanie, dzięki czemu taka instalacja dużo mnie nie wyniosła

Dodaj komentarz