Znakomite właściwości PTFE

Znakomite właściwości PTFE

Nowoczesne materiały konstrukcyjne o wielorakim zastosowaniu w wielu branżach przemysłu są wytwarzane obecnie głównie na bazie tworzyw sztucznych, polimerów i kompozytów. Wszędzie tam gdzie jest to możliwe zastępują tradycyjne materiały odznaczając się bardzo dobrą odpornością na wiele szkodliwych czynników środowiska. Znaczące miejsce wśród nich zajmuje teflon o bardzo uniwersalnych zastosowaniach.

Odporny materiał konstrukcyjny

teflon - płyta wysokoodpornaPo teflon wynaleziony w 1938 roku sięga obecnie ogromna liczba bardzo zróżnicowanych pod względem produkcji branż. Jest to zasługą właściwości fizycznych i chemicznych teflonu, które pozwalają na zastosowanie go zarówno do produkcji znanych wszystkim patelni oraz wytwarzaniu detali konstrukcyjnych pracujących w kosmosie. Ze względu na swoje cechy znalazł uznanie w przemyśle maszynowym, ciepłownictwie, przemyśle wydobywczym, chemicznym, medycznym i wielu innych. Do dalszego przerobu na różnorodne elementy PTFE dostarczany jest w postaci prętów (walców) o zróżnicowanych średnicach i długościach oraz jako płyty o odmiennych grubościach i wielkościach. To co decyduje o tym czy teflon – płyta wysokoodporna lub pręt cieszy się tak ogromną popularnością są jego właściwości. Detale konstrukcyjne produkowane z PTFE nie tracą parametrów roboczych, a tym samym utrzymują budowę strukturalną w temperaturach o bardzo szerokim zakresie od minus 250 do plus 250 stopni Celsjusza. Jest to polimer całkowicie odporny na działanie wyjątkowo agresywnych stężonych kwasów i rozpuszczalników. Cechuje go bardzo niski współczynnik tarcia, brak absorpcji wilgoci oraz niepalność (teflon topi się w temperaturze plus 327 stopni). Dla wielu branż wyjątkowo atrakcyjne są takie zalety jak obojętność fizjologiczna oraz bardzo dobre właściwości dielektryczne. Teflon jest bardzo łatwy w obróbce wiórowej za pomocą powszechnie dostępnych urządzeń. 

W pewnych przypadkach konieczne jest podniesienie parametrów roboczych teflonu i wymaga on zastosowania pewnych domieszek. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu grafit, miedź i molibden. Teflon jest materiałem dającym możliwość produkcji detali konstrukcyjnych przeznaczonych do pracy w najbardziej ekstremalnych warunkach. Wszystkie jego zastosowania i właściwości są szeroko opisane na stronach internetowych.